Domů
Ropa
Ceny ropy jsou nejníže od listopadu, brent klesl pod 49 dolarů

Ceny ropy jsou nejníže od listopadu, brent klesl pod 49 dolarů

Ceny ropy na světových trzích pokračují v poklesu a tempo jejich propadu se dnes ještě zrychlilo. Barel severomořské ropy Brent spadl pod 49 dolarů, nejníže od konce listopadu, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodla na snížení těžby. Na trhu panují obavy z vysokých zásob a z dalšího růstu těžby.

Brent kolem 20:15 SELČ ztrácel 4,9 procenta na zhruba 48,30 USD za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala 5,1 procenta a pohybovala se v blízkosti 45,40 USD za barel.

Agentura Reuters s odvoláním na zástupce OPEC uvedla, že prodloužení dohody o útlumu těžby za polovinu letošního roku je pravděpodobné. Podle analytiků se ale nyní nezdá, že se k členům OPEC připojí také další producenti ropy.

„Trh by měl svým způsobem uznat, že OPEC už není nejdůležitějším hráčem na trhu. Tím jsou země mimo OPEC a především američtí těžaři z břidlic,“ řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Eugen Weinberg.

Celosvětové zásoby ropy sice zvolna klesají, trhy ale znepokojuje další nárůst těžby. Signatářům dohody o snížení těžby se nedaří ovlivnit trh tak, jak si představovali.

Ilustrační foto

Ceny reagují i na snížení poptávky po ropě ze strany druhého největšího dovozce Číny. Poptávka z této země je nejslabší za poslední rok.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

červenec

48,28

50,79

New York – Nymex

WTI

červen

45,38

47,82

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.