Domů
Ropa
Ceny ropy kvůli obavám o vývoj poptávky v Číně klesají
ropná plošina, autor: Enrico Strocchi

Ceny ropy kvůli obavám o vývoj poptávky v Číně klesají

Ropa
Bez komentáře
16. srpen 2021, 20:08
ČTK

Ceny ropy zahájily týden výrazným poklesem. Může za to nejnovější statistika z Číny, která naznačila, že epidemie nemoci covid-19 sráží druhou největší ekonomiku světa.

Kolem 16:45 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 2,3 procenta na 68,99 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 2,5 procenta na 66,73 dolaru za barel.

Výroba v čínských továrnách a růst maloobchodních tržeb v červenci prudce zpomalily. Zaostaly tak za očekáváním, protože povodně a nové případy nemoci covid-19 narušily ekonomickou aktivitu. Zpracování ropy v zemi se pak minulý měsíc dostalo nejníže od května 2020, protože nezávislé rafinerie omezily produkci kvůli přísnějším kvótám, zvýšeným zásobám a poklesu zisku. Čína je největší světový dovozce ropy.

„(Obavy) z šíření mutace delta v Číně a dopadu, který to bude mít na poptávku po ropě, nadále působí na ceny,“ komentovala situaci na trhu Commerzbank.

Těžba ropy, pokles cen ropy
Ilustrační foto

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý týden uvedla, že růst poptávky po ropě se v červenci zastavil. Ve zbývající části roku počítá s pomalejším růstem kvůli nárůstu infekcí způsobených koronavirovou mutací delta, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentříjen68,9970,59
New York – NYMEXWTIzáří66,7368,44

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se