Domů
Ropa
Ceny ropy kvůli zprávě o zásobách a Fedu klesají
Těžba ropy, pokles cen ropy

Ceny ropy kvůli zprávě o zásobách a Fedu klesají

Ropa
1 komentář
26. červenec 2023, 18:42
ČTK

Ceny ropy dnes mírně klesají. Může za to zpráva o stavu zásob v USA, které klesly méně, než se očekávalo. Investoři jsou také opatrní před dnešním očekávaným zvýšením úrokových sazeb centrální bankou USA (Fed).

Kolem 17:15 SELČ cena severomořské ropy Brent ztrácela 0,1 procenta a prodávala se za 83,6 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu klesala o 0,2 procenta na 79,48 dolaru za barel. V úterý ceny ropy stouply nejvýše za tří měsíce.

Zásoby ropy se podle údajů amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA v minulém týdnu snížily o 600.000 barelů. Analytici počítali s poklesem zásob až o 2,35 milionu barelů. Méně, než se čekalo, se propadly i zásoby benzinu a nafty.

Ceny ropy čtyři týdny rostou. Mohou za to obavy o dodávky související se snížením těžby v Saúdské Arábii a Rusku, ale také sliby čínských úřadů, že podpoří druhou největší ekonomiku světa. To by mohlo znamenat zvýšení poptávky, protože Čína je druhým největším konzumentem ropy na světě.

Trhy očekávají, že Saúdská Arábie bude pokračovat v omezené těžbě i v září. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje napsala, že Rusko by ale mělo v září výrazně zvýšit nakládku ropy, a ukončit tak prudké snižování vývozu.

„Trh se bude i nadále pohybovat mezi omezováním globálních dodávek a obavami ze zpomalení poptávky v důsledku zpomalení globální ekonomiky,“ uvedl prezident NS Trading, divize Nissan Securities, Hirojuki Kikukawa.

Investoři také upravovali své pozice před dnešním rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách. Všeobecně se očekává, že měnový výbor Fedu dnes, na závěr dvoudenního zasedání, zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentzáří83,6083,64
New York – NYMEXWTIzáří79,4879,63

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jiří Švarc
26. červenec 2023, 22:01

Neboli ceny ropy na zprávy o zásobách a Fedu vůbec nereagují.

Proboha viděl autor někdy graf vývoje ceny jakékoli komodity, kde by výchylka o 0,1 % indikovala mimořádný souběh dvou velmi významných událostí?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se