Ceny ropy po odložení setkání OPEC+ klesají

6. duben 2020, 20:40
DomůRopaCeny ropy po odložení setkání OPEC+ klesají

Ceny ropy zahájily nový týden poklesem, protože členové Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenci odložili setkání, jehož cílem je vyřešení rostoucích nadměrných dodávek ropy na trhy v době, kdy koronavirus prudce snižuje poptávku. Náladu na trhu zhoršila také zpráva o růstu zásob v USA.

V 17:55 SELČ cena severomořské ropy Brent klesla o 3,6 procenta na 32,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 4,7 procenta na 27 dolarů za barel.

Globální trh s ropou minulý týden oživil, protože informované zdroje uvedly, že skupina OPEC+, včetně Ruska, je ochotna se dohodnout na snížení dodávek na trhy. Chtějí však i příspěvek od USA a dalších zemí. Setkání skupiny se původně mělo konat dnes, bylo však odloženo na čtvrtek. Podle analytiků to snižuje naději na dohodu o významném snížení těžby.

Podle zprávy společnosti Genscape zásoby ropy v důležitém americkém překladišti Cushing stouply minulý týden o 5,8 milionu barelů. Pokud stejné číslo potvrdí americký úřad pro energetické informace EIA, bude to již pátý týden růstu zásob v překladišti a nejvyšší růst od roku 2004, kdy se tento údaj začal sledovat, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTKONEČNÁ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčerven32,8834,11
New York – NYMEXWTIkvěten27,0028,34