Ceny ropy dnes výrazně rostou. Mohou za to zprávy od zdrojů, podle kterých Rusko souhlasí s názorem ropného kartelu OPEC, že je třeba snížit těžbu. Navzdory dnešnímu silnému růstu však od počátku měsíce ceny klesly a jsou na nejlepší cestě vykázat nejvyšší měsíční propad od finanční krize v roce 2008.

Kolem 17:50 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 1,9 procenta na 59,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o tři procenta na 51,81 dolaru za barel.

Ruský ministr pro energetiku se v úterý setkal s šéfy domácích ropných producentů. Podle zdrojů výsledkem jednání bylo zjištění, že Rusko musí snížit těžbu. Otázkou pouze je, jak rychle a jak hodně. Setkání se uskutečnilo před pravidelným zasedáním Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, které se uskuteční 6. a 7. prosince ve Vídni.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi
Ilustrační foto

Rusko je druhým největším těžařem ropy na světě. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že je v kontaktu s členy OPEC a je připraven pokračovat ve spolupráci při koordinaci těžby, pokud to bude nutné.

Nejnovější zpráva o stavu zásob v USA zveřejněná americkým úřadem pro energetické informace EIA ukázala, že zásoby jsou nejvyšší za rok a pouze 80 milionů barelů pod rekordem z března 2017, který činil 535 milionů barelů.

Investoři na komoditních trzích také budou sledovat jednání lídrů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20), které se uskuteční v pátek a v sobotu v Argentině. Hlavní pozornost se soustředí na obchodní válku mezi USA a Čínou, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 59,90 58,76
New York – NYMEX WTI leden 51,81 50,29

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *