Domů
Ropa
Ceny ropy rostou, reagují na zprávy o možném snížení těžby v Rusku

Ceny ropy rostou, reagují na zprávy o možném snížení těžby v Rusku

Ropa
Bez komentáře
29. listopad 2018, 18:44
ČTK

Ceny ropy dnes výrazně rostou. Mohou za to zprávy od zdrojů, podle kterých Rusko souhlasí s názorem ropného kartelu OPEC, že je třeba snížit těžbu. Navzdory dnešnímu silnému růstu však od počátku měsíce ceny klesly a jsou na nejlepší cestě vykázat nejvyšší měsíční propad od finanční krize v roce 2008.

Kolem 17:50 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 1,9 procenta na 59,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o tři procenta na 51,81 dolaru za barel.

Ruský ministr pro energetiku se v úterý setkal s šéfy domácích ropných producentů. Podle zdrojů výsledkem jednání bylo zjištění, že Rusko musí snížit těžbu. Otázkou pouze je, jak rychle a jak hodně. Setkání se uskutečnilo před pravidelným zasedáním Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, které se uskuteční 6. a 7. prosince ve Vídni.

Ilustrační foto

Rusko je druhým největším těžařem ropy na světě. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že je v kontaktu s členy OPEC a je připraven pokračovat ve spolupráci při koordinaci těžby, pokud to bude nutné.

Nejnovější zpráva o stavu zásob v USA zveřejněná americkým úřadem pro energetické informace EIA ukázala, že zásoby jsou nejvyšší za rok a pouze 80 milionů barelů pod rekordem z března 2017, který činil 535 milionů barelů.

Investoři na komoditních trzích také budou sledovat jednání lídrů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20), které se uskuteční v pátek a v sobotu v Argentině. Hlavní pozornost se soustředí na obchodní válku mezi USA a Čínou, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 59,90 58,76
New York – NYMEX WTI leden 51,81 50,29

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokles cen ropy pokračuje. Trh se obává recese, problémem je také silný dolar a stávky v Norsku
6. červenec 2022, 17:11
Ruský soud nařídil přerušení provozu ropovodu z Kazachstánu. Má být hrozbou pro životního prostředí
6. červenec 2022, 12:57
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se