Domů
Ropa
Ceny ropy rostou, reagují na zprávy o možném snížení těžby v Rusku

Ceny ropy rostou, reagují na zprávy o možném snížení těžby v Rusku

Ceny ropy dnes výrazně rostou. Mohou za to zprávy od zdrojů, podle kterých Rusko souhlasí s názorem ropného kartelu OPEC, že je třeba snížit těžbu. Navzdory dnešnímu silnému růstu však od počátku měsíce ceny klesly a jsou na nejlepší cestě vykázat nejvyšší měsíční propad od finanční krize v roce 2008.

Kolem 17:50 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 1,9 procenta na 59,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o tři procenta na 51,81 dolaru za barel.

Ruský ministr pro energetiku se v úterý setkal s šéfy domácích ropných producentů. Podle zdrojů výsledkem jednání bylo zjištění, že Rusko musí snížit těžbu. Otázkou pouze je, jak rychle a jak hodně. Setkání se uskutečnilo před pravidelným zasedáním Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, které se uskuteční 6. a 7. prosince ve Vídni.

Ilustrační foto

Rusko je druhým největším těžařem ropy na světě. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že je v kontaktu s členy OPEC a je připraven pokračovat ve spolupráci při koordinaci těžby, pokud to bude nutné.

Nejnovější zpráva o stavu zásob v USA zveřejněná americkým úřadem pro energetické informace EIA ukázala, že zásoby jsou nejvyšší za rok a pouze 80 milionů barelů pod rekordem z března 2017, který činil 535 milionů barelů.

Investoři na komoditních trzích také budou sledovat jednání lídrů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20), které se uskuteční v pátek a v sobotu v Argentině. Hlavní pozornost se soustředí na obchodní válku mezi USA a Čínou, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

leden

59,90

58,76

New York – NYMEX

WTI

leden

51,81

50,29

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.