Domů
Ropa
Ceny ropy stoupají díky sankcím USA a těžebním škrtům OPEC
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Ceny ropy stoupají díky sankcím USA a těžebním škrtům OPEC

Ceny ropy dnes stoupají díky omezování těžby v rámci dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a díky sankcím, které Spojené státy uvalily na Írán a Venezuelu. Oba tyto faktory zastínily obavy ze zpomalování světové ekonomiky a je pravděpodobné, že za první tři měsíce ceny vykážou největší kvartální vzestup od roku 2009.

Cena ropy Brent k dodání v květnu kolem 16:30 SEČ stoupla o 0,83 procenta na 68,38 dolaru za barel a za první čtvrtletí by si tak podle agentury Reuters mohla připsat 27 procent. Americká lehká ropa WTI zdražila o 1,48 procenta na 60,18 dolaru za barel a kvartálně by mohla přidat 32 procent.

Pro oba základní typy ropy je první čtvrtletí nejlepší od druhého kvartálu 2009, kdy jejich ceny zaznamenaly růst o 40 procent.

Jedním z faktorů stojících za letošním zvýšením cen ropy jsou sankce USA na Venezuelu a Írán, které cílily na vývoz suroviny z těchto zemí.

Spojené státy podle zdrojů Reuters také sdělily obchodníkům s ropou a rafinériím po celém světě, aby dále omezovali obchody s Venezuelou nebo budou sami čelit sankcím, přestože tyto obchody zveřejněné sankce nezakazují.

K růst cen ropy přispívá rovněž dohoda členů takzvané skupiny OPEC+, že od počátku letošního roku budou těžbu omezovat o 1,2 milionu barelů denně. O další osudu dohody mají jednat v červenci.

Ilustrační foto

Saúdská Arábie, která je největším těžařem v rámci kartelu a je považována za jeho neoficiálního vůdce, však podle zdrojů agentury Reuters má problém přesvědčit Rusko, aby přistoupilo na delší prodloužení dohody.

Zatímco Saúdská Arábie minulý týden naznačila, že její platnost by mohla být prodloužena až do konce letošního roku, Rusko prý souhlasí jen se třemi měsíci.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 68,38 67,82
New York – NYMEX WTI květen 60,18 59,30
Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.