Domů
Ropa
Chevron vypravil do Venezuely tanker pro první ropu pro USA za čtyři roky
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Chevron vypravil do Venezuely tanker pro první ropu pro USA za čtyři roky

Ropa
8 komentářů
30. prosinec 2022, 19:54
ČTK

Americká ropná firma Chevron Corp. poslala do Venezuely tanker, aby zde naložil první náklad venezuelské ropy určený pro Spojené státy za téměř čtyři roky. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním za zdroj obeznámený se záležitostí a údaje o pohybu lodí.

Je to první náklad v rámci licence, kterou americké ministerstvo financí v listopadu povolilo Chevronu rozšířit aktivity v Venezuele. Licence obnovuje toky ropy, které byly kvůli americkým sankcím téměř čtyři roky zastaveny.

Na počátku příštího měsíce má do Venezuely vyplout druhý tanker, který má přivézt ředidlo společnému podniku mezi Chevronem a státní venezuelskou firmou PDVSA pro zpracování těžké venezuelské ropy, dodal zdroj.

Licence byla jedním z prvních kroků Washingtonu ke zmírnění sankcí vůči Venezuele a stala se pobídkou ke spolupráci vlády prezidenta Nicoláse Madura s opozicí. USA si jako podmínku pro zmírnění sankcí stanovily obnovení dialogu vlády s opozicí o uspořádání svobodných voleb. Další zmírnění sankcí se má odvíjet od politických kroků vlády.

Tanker Caribbean Voyager pluje pod bahamskou vlajkou. V nejbližších dnech má naložit venezuelskou ropu pro vývoz do USA. Druhý tanker UACC Eagle pluje pod vlajkou Marshallových ostrovů do venezuelského ropného přístavu José s dodávkou pro společný podnik Petropiar.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena již dříve povolila evropským ropným firmám přijímat venezuelskou ropu výměnou za dluhy, zrušila sankce na některé Venezuelany a propustila příbuzné venezuelské první dámy, kteří byli odsouzeni za obchodování s drogami.

Chevron letos požádal o širší licenci, která by mu umožnila převzít provozní kontrolu nad společnými podniky ve Venezuele. Washington se ale rozhodl pro omezené povolení, které má být rozšířeno podle toho, jakého pokroku se podaří dosáhnout v politických jednáních.

Chevron těžil ve spolupráci se státní firmou PDVSA v roce 2019 ve Venezuele asi 200.000 barelů ropy denně. Od roku 2020 těžit nesmí. Spojené státy byly přitom dříve největším dovozcem venezuelské ropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karel Salaj
1. leden 2023, 19:03

Najednou si vláda USA bude hrát na hodňoučkou, přitom jejími embargy se svými pochopy zavinila celou venezuelskou krizi..

Ivan Švančara
31. prosinec 2022, 01:10

Moralne hodnoty su neuveritelne ohybne.

Richard Vacek
31. prosinec 2022, 07:11

Nejlepší je věta "Vláda amerického prezidenta Joea Bidena již dříve povolila evropským ropným firmám přijímat venezuelskou ropu výměnou za dluhy", která správně popisuje vztah rovných partnerů EU a USA.

Jan Stehlik
31. prosinec 2022, 09:35

Na to jste přišel brzo :-) . Přece proto je na světě přes 100 amerických základen v cizích zemích . Vládnout mužete , jen když tam vstoupí boty vašich vojáku . Proto mají USA největší zbrojní rozpočet na světě . Samozřejmě USA nemužou vystoupit z tohoto koloběhu . Zbrojařské firmy lobují a korumpují vlády USA za větší vojenské výdaje a ty zase potřebují obhajobu těchto vydaju a jejich potřebnost . Ta se pak projevuje v globalní ekonomice . USA tak nemohou nastoupit cestu izolacionismu jakou měli před světovými válkami , ale jsou odsouzeny k uloze dohližitele ve světě .

Jirka94535
31. prosinec 2022, 15:02

Když zhodnotíš s chladnou hlavou, je pro nás z možných dohližitelů asi USA ten nejvhodnější. I když některé akce dost nahlodaly mé sympatie, konkrétně hlavně Kosovo, které si potom špičky americké diplomacie zprivatizovaly.

Pravoslav Motyčka
31. prosinec 2022, 23:31

Abyste mohl ovládat svět k tomu vojáci nestačí , potřebujete silnou ekonomiku a tu USA měli zhruba do roku 2007 po krizi 2008 každý rok jen ztrácejí. Místo spolupráce se rozhodli škodit jiným zemím zejména Číně , ale i Německu a dalším. Výsledem je, rychlý úpadek moci USA , kdyby u nich nezačalo frakování už by byly out, ale díky tomu, že mají vlastní levnou ropu a plyn , tak ještě dokáží konkurovat Číně , ježe Čína má o více než 1 miliardu obyvatel na víc. Technologicky rychle roste a tím sráží ceny Amerického zboží , protože nabízí to svoje levněji. Američané místo aby se snažili najít si sektory na které se budou soustředit a svezli se ekonomicky na Čínském růstu jako to dělají Němci, tak se snaží Číně všemožně škodit viz zákaz vývozu čipů na který Čína reagovala investicemi 4 bilionů korun do vývoje výroby Čipů , výsledkem takové politiky bude rychlejší úpadek USA , protože Čína je může přerůst ve všem v čem chce vzhledem k počtu obyvatel a s touto politikou neprodají Američané mnohem méně, protože nikdo se nebude chtít vázat na zemi , která se snaží uvalovat sankce na dodávky svého zboží s cílem poškodit vybranou zemi. Od takových dodavatelů dává každý kdo může ruce pryč. No a na tom budou profitovat nové průmyslové země jako je Čína , ale i Indie a další. Pokud dnes mohu prakticky všechno zboží, které chci koupit v Číně pak k čemu potřebuji dolary ??? .....

Láďa
31. prosinec 2022, 09:37

Americká vláda povolila dovoz americké firmě. Umíte číst nebo? ...

Jirka94535
31. prosinec 2022, 14:53

My ano. ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516