Domů
Ropa
CREA: Embargo na ruskou ropu připravuje Moskvu denně o 160 milionů eur
Ruský tanker
Zdroj: Farid mernissi / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

CREA: Embargo na ruskou ropu připravuje Moskvu denně o 160 milionů eur

Ropa
16 komentářů
11. leden 2023, 17:21
ČTK

Obchodní válka, kterou Západ vyhlásil Rusku v obchodování s energetickými surovinami, začíná přinášet ovoce. Uvedlo to dnes nezávislé finské Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA), jehož analytici spočítali, že kvůli embargu na ruskou ropu Moskva v prosinci přicházela odhadem o 160 milionů eur (3,8 miliardy Kč) denně. To výrazně omezuje schopnost prezidenta Vladimira Putina financovat válku na Ukrajině. Rusko ale na vývozu fosilních paliv stále vydělává odhadem 640 milionů eur (15,4 miliardy Kč) denně.

Zpráva institutu CREA uvádí, že opatření západních zemí byla do značné míry zodpovědná za to, že Rusku v prosinci o 17 procent klesly příjmy z vývozu fosilních paliv. Znamená to, že Rusko – jeden z největších světových producentů a vývozců ropy – zaznamenalo propad příjmů z vývozu fosilních paliv na nejnižší úroveň od konce loňského února, kdy Putin zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu.

„Zákaz těžby ropy ze strany EU a omezení cen ropy konečně začaly platit. Dopady jsou podle očekávání velmi významné,“ uvedl vedoucí analytik institutu CREA Lauri Myllyvirta.

„Ukazuje se tak, že máme nástroje, které Ukrajině pomohou zvítězit nad ruskou agresí. Je nezbytné snížit cenový strop na úroveň, která Kremlu odepře zdanitelné zisky z ropy, a omezit zbývající dovoz ropy a plynu z Ruska,“ dodal Myllyvirta.

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Austrálie a Evropská unie zavedly od 5. prosince cenový strop 60 dolarů za barel ruské ropy. Stalo se tak současně s krokem EU a Británie, které zavedly zákaz dovozu ruské ropy po moři. Výjimku má ropovod Družba, který zásobuje ropou vnitrozemské státy EU včetně České republiky.

Analytici trhu s energiemi se stavěli skepticky vůči dopadům cenového stropu na ruskou ropu. Zejména proto, že Moskva byla velkou část ropy dodávané po moři původně do Evropy schopna přesměrovat do Číny, Indie a Turecka. Rusko na konci prosince reagovalo na opatření západních států zákazem prodeje ropy do zemí, které dodržují cenový strop.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve řekl, že cenový strop na ruskou ropu neovlivní schopnost Ruska pokračovat ve speciální vojenské operaci, jak Moskva označuje invazi na Ukrajinu. Peskov také varoval, že opatření destabilizuje světový trh s energetickými surovinami, uvedla agentura Reuters.

Ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleh Ustěnko uvedl, že je sice dobrou zprávou, že Rusko v důsledku opatření Západu přichází o příjmy z vývozu fosilních paliv, ale že to „rozhodně nestačí“. Zopakoval Zelenského volání po cenovém stropu, který by byl stanoven na mnohem nižší úrovni. Na briefingu také uvedl, že při každé eskalaci ekonomických sankcí proti Kremlu by se měl cenový strop snížit na cílové rozmezí 20 až 30 dolarů za barel. Podle Ustenka není důvod vyčkávat. „To už je teď jasné,“ dodal.

Zpráva CREA uvádí, že protiruská opatření západních států způsobila pokles objemu dodávek a cen ruské ropy, což snížilo příjmy země z vývozu o 180 milionů eur denně. Institut uvádí, že zvýšením vývozu rafinovaných ropných produktů do EU a zbytku světa se Moskvě podařilo získat zpět 20 milionů eur denně, což od vstupu západních opatření v platnost znamená čistou denní ztrátu 160 milionů eur.

Ve zprávě finského institutu se rovněž uvádí, že snížení cenového limitu na ruskou ropu na 25 až 30 dolarů za barel by snížilo příjmy Ruska z vývozu ropy nejméně o 100 milionů eur denně. Uvedené cenové pásmo je podle institutu stále vysoko nad náklady na těžbu a přepravu. Rusko podle zprávy CREA nenašlo smysluplnou alternativu k plavidlům vlastněným nebo pojištěným v zemích G7 pro přepravu ruské ropy a ropných produktů z přístavů v Baltském a Černém moři.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Maly Jarda
11. leden 2023, 18:10

Nějak zapomněli dodat o kolik sankce denně připravují Evropu ,a nás ( a kolik na nich denně vydělávají USA)

hellokitty
12. leden 2023, 10:55

tak sa Jardo pochvalte o kolko pripravuju konkretne vas, coho konkretne ste sa museli zrieknut kvoli vyssim cenam... prestali ste jazdit autom a zacali vyuzivat MHD? prestali ste kupovat alkohol a cigarety? prestali ste jazdit na dovolenky, aby ste sa mohli chvalit ludom, ktorych to nezaujima?

Richard Vacek
11. leden 2023, 20:00

A co by se stalo, kdyby Rusko nevyvezlo nic? Už teď máme inflaci, jakou nikdo nepamatuje. Pokles reálných příjmů u nás meziročně 10% je možná světový rekord.

hlpb
11. leden 2023, 21:45

Richarde, kdyby nevyvezlo nic, to by byla nádhera, škoda, že se tvoje přání neuskuteční.

Richard Vacek
12. leden 2023, 15:38

Tuším, že něčeho takového se země G7 právě bály a proto přišly s řešením cenového stropu - tedy aby ruská produkce nezmizela, ale prodávala se za nižší cenu. A báli se toho právě proto, že bez té produkce by ceny vyletěly ještě výše než jsou dnes, kdy kvůli nim zažíváme rekordní inflaci i pokles reálných příjmů.

Z tohoto pohledu (inflace a pokles reálných příjmů) jsme na tom dokonce hůře, než Rusko.

Pravoslav Motyčka
11. leden 2023, 23:04

Spotřeba fosilních paliv se celosvětově nesníží takže se stane přesně to co se stalo s uhlím z Austrálie , Čína ho přestala brát tak se začalo vozit jinam a místo toho uhlí co bere zase Čína. Stejně tak se to stane s ropou a plynem Rusko ho prostě dodá do Asie a my místo toho budeme brát z USA a středního východu. Výsledkem je pád životní úrovně o 10%.

PetrD
11. leden 2023, 23:14

Ovšem Rusko je nuceno prodávat s výraznou slevou, což omezuje jeho možnosti financování války. Nás to také něco stojí, ovšem Put1nova válka by nás stála dost tak jako tak, nemluvě o tom, kolik by nás stálo vítězství Ruska.

Turby
12. leden 2023, 17:58

to neni az tak uplne pravda. oproti cene v minulych letech prodava plyn i ropu draze a naklady tezby zustavaji vice mene stejne. mozna i nizsi protoze zapadni tezari, kteri odnaseli cast zisku, odesli. a treba sachalin-1 je dnes i bez partneru na puvodnim objemu tezby. tedy rusko vydelava vice nez v dobach "spotovych obchodu". to, ze ted prodava o neco levneji nez je burzovni cena je irelevantni. rusko vzdy stalo o dlouhodobe kontrakty, ktere by i ted byly za nizsi cenu nez aktualni burzovni ceny nebo drivejsi spotove.

Turby
12. leden 2023, 18:00

oprava: ... respektive vyssi nez drivejsi spotove.

PetrD
12. leden 2023, 23:05

Viz článek:

"Zákaz těžby ropy ze strany EU a omezení cen ropy konečně začaly platit. Dopady jsou podle očekávání velmi významné"

hlpb
13. leden 2023, 08:12

Reálná data:

Pokles ruského vývozu ropy v prosinci - 17%

rusko díky cenovému stropu na ropu ztrácí 160 milionů €/den

cena ropy Ural za kterou prodávalo rusko v prosinci byla 38 dolarů za barel

gazprom snížil v roce 2022 produkci zemního plynu z 515 miliard m3 v roce 2021 na 413 miliard m3, letos pokles bude pokračovat na cca 330 miliard m3

Anton Meško
12. leden 2023, 09:18

Mňa by zaujímalo koľko Európa "proděláva" na sankciách voči Rusku. Určite to je spočítateľné, len to nie je publikovateľné.

Petr
12. leden 2023, 10:40

Otevřeně? To je jedno. Evropa je sakra bohatý kontinent, ta to ustojí. Ale Rusko, jehož ekonomika stojí jen na těžbě, se zhroutí a rozpadne.

hlpb
12. leden 2023, 11:13

je to zanedbatelná částka, kdyby rusko vyhrálo na Ukrajině, tak do pěti let to v Brně vypadá jako v Mariopolu... To co dnes ztrácí Evropa jsou jen drobné

Karel Salaj
12. leden 2023, 18:01

To mi jsou hlášky, já myslím, že oč přišlo Rusko našim embargem se jim několikrát vrátí v dodávkách do Indie a Číny....

Josef
12. leden 2023, 19:16

a ještě tu o zlatém rublu....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516