Domů
Ropa
Čtvrtletní zisk BP se zdvojnásobil, přesto nesplnil očekávání

Čtvrtletní zisk BP se zdvojnásobil, přesto nesplnil očekávání

Ropa
Bez komentáře
7. únor 2017, 09:48
ČTK

Základní zisk britské ropné společnosti BP se v loňském čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil, přesto výrazně zaostal za očekáváním. Zisk vystoupil na 400 milionů dolarů (10,1 miliardy Kč) ze 196 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru zisk odhadovali na 560 milionů dolarů. Základní zisk nezahrnuje některé mimořádné položky a výkyvy v hodnotách zásob.

Nárůst čtvrtletního zisku odráží pokrok ve snaze firmy přizpůsobit se nižším cenám energetických produktů. Za celý loňský rok se ale základní zisk o více než polovinu snížil a dosáhl 2,59 miliardy USD (65,6 miliardy Kč). To je nejméně alespoň za deset let.

Čistý zisk BP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 497 milionů dolarů ve srovnání se ztrátou 3,3 miliardy dolarů před rokem. V celém loňském roce firma hospodařila s čistým ziskem 115 milionů dolarů po předloňské ztrátě 6,5 miliardy dolarů.

Ilustrační foto

Generální ředitel Bob Dudley uvedl, že firma dosáhla „solidních výsledků za obtížných podmínek“. Průměrná cena severomořské ropy Brent v loňském roce činila 44 dolarů za barel, což představuje nejnižší úroveň za 12 let. BP nyní počítá s průměrnou cenou 60 dolarů za barel a celoroční kapitálové výdaje očekává na horní hranici pásma 16-17 miliard dolarů.

Podnik také ve čtvrtém čtvrtletí zaúčtoval 799 milionů dolarů v souvislosti s havárií plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu z roku 2010. Celkem už výdaje na likvidaci následků, výplatu odškodného a další poplatky v souvislosti s katastrofou dosáhly 62,6 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč), uvedla agentura AP.

Štítky:ropa
BP

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu, vývoz indické oceli do Evropy ohrožuje daň
23. květen 2022, 08:00
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se