Domů
Ropa
Dodávky ruské ropy do Číny v březnu meziročně stouply o polovinu na rekord
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Dodávky ruské ropy do Číny v březnu meziročně stouply o polovinu na rekord

Ropa
10 komentářů
21. duben 2023, 17:19
ČTK

Dodávky ruské ropy do Číny se v březnu meziročně zvýšily o polovinu na rekordních 9,61 milionu tun, což je 2,26 milionu barelů denně. Vyplývá to z dnešních údajů čínského celního úřadu. Rusko tak zůstalo největším dodavatelem ropy do Číny, uvedla agentura Reuters.

Vývoz energetických produktů z Ruska do Číny výrazně vzrostl, když Moskva loni v únoru zahájila útok na Ukrajinu a západní země na Rusko uvalily rozsáhlé sankce. Západ mimo jiné zavedl cenový strop na dodávky ruské ropy po moři, čímž Rusku omezil okruh odběratelů. Rusko je tak nuceno nabízet svou ropu s výraznou slevou, čehož ve velké míře využívají i čínští odběratelé.

V celém loňském roce byla největším dodavatelem ropy do Číny Saúdská Arábie. Dovoz saúdskoarabské ropy do Číny loni dosáhl 87,49 milionu tun. V letošním prvním čtvrtletí činil 22,82 milionu tun, zatímco dovoz ruské ropy dosáhl 25,29 milionu tun. Dodávky z Ruska tak v prvním čtvrtletí meziročně stouply téměř o třetinu, zatímco dodávky ze Saúdské Arábie se zvýšily zhruba o šest procent.

Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Čínské rafinerie podle agentury Reuters k přepravě a pojištění ruské ropy využívají prostředníky, aby se tak vyhnuly porušování západních sankcí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karel Salaj
21. duben 2023, 19:36

My přece máme svou hrdost, nebudeme podporovat zbrojní průmysl zlého Ruska, aspoň si Indie, Pákystán a Čína pěkně napakují sklady lacinou ropou....

Richard Vacek
21. duben 2023, 20:09

EU se levných surovin vzdala a uvalila na sebe sankce. Díky tomu získala Čína nekonečný zdroj surovin a zajisté nebude opakovat chybu EU a zdroj si ponechá pro svou rostoucí ekonomiku.

Pravoslav Motyčka
21. duben 2023, 21:37

Přesně , Rusko se přeorientovává na nové trhy nejdříve budou jezdit tankery a pak se vybudují produktovody. Jak už jsem psal Asie se posunula na hranice Polska. Protože pro nás Ruský trh prakticky zmizel, oni nás nepotřebují všechno co lze dnes koupit dodává Čína. Velká část světa se orientuje na Čínu a proč ? Protože oni umí dělat win-win

dohody. Nejlépe to definoval prezident Indonésie Čína nám dá letiště , Američani nám dají přednášku a o tom to je , proto také západ je tam kde je. V současné době dramaticky klesá podíl dolaru v v mezinárodních vyrovnávání plateb už je jen 41%. Dolar si udržuje majoritu už jen devizových rezervách centrálních bank. Tam je jeho podíl sice dlouhodobě klesá , ale je 58%.

Mirek
22. duben 2023, 11:51

Ano. Sebedestrukce Evropy je obdivuhodná.

O to levněji bude mít suroviny k dispozici Čína (i jiné země) a o to levnější budou i její výrobky. O její levné, ale kvalitní, výrobky bude mít zájem celý svět kromě Západu, který se nemůže bránit jinak než dalšími sankcemi, když na Čínu ekonomicky ani technologicky nestačí.

Jan Stehlik
21. duben 2023, 21:48

Maximální cena (strop) G 7 na 60 dolarech ? Vždyt před třemi roky byla cena třetinová :-) (kurzy . cz)

Jimi
22. duben 2023, 07:43

Protoze zrovna vrcholil covid? To se uz nezopakuje. A nezapominejte ze z tech 60 usd musi Rusaci platit dopravu i tezbu a tim padem jsou zhruba na nule

Ivan Švančara
22. duben 2023, 09:32

podla tvojich vedomosti mas vyhodu, ze nemas co ´zapomenout´.

Zdeves Pavel
22. duben 2023, 12:26

No a proto za tyto ceny do EU dodávat nebudou.

Anton Meško
22. duben 2023, 11:50

Treba čítať pozornejšie, potom z toho vyplynie, že Rusko môže predávať ropu aj za vyššiu cenu ako stanovila G7 strop.

PetrD
25. duben 2023, 08:08

ja se ptam proc nejsou uvaleny sankce na Cinu ?

A nejen na Cinu. Ale take na Indii, a mnohe krajiny OPEC, ktore dovazaju ropne produkyu z RF ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se