Domů
Ropa
Ani dohoda OPEC+ ropný trh nevybalancovala, těžaři jsou nuceni omezovat svou produkci
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Ani dohoda OPEC+ ropný trh nevybalancovala, těžaři jsou nuceni omezovat svou produkci

Ropa
1 komentář
25. duben 2020, 11:46
Daniel Grecman

Někteří ropní producenti jsou nuceni, s ohledem na takřka zaplněné skladovací prostory, ceny ropy a opatření zaměřené proti COVID-19, snižovat svou produkci.

Ropní producenti, v čele s Kanadou, Irákem a Venezuelou, jsou vývojem aktuální situace na ropném trhu nuceni snižovat svou produkci. Pro globální trh s ropou to bude znamenat, alespoň dle odhadu Rystad Energy, že z něj budou odebrány přibližně 2 miliony bpd.

Trh s ropou v průběhu tohoto týdne narazil na překážku, která vznikla v důsledku strmého propadu poptávky souvisejícího s COVID-19, v podobě rychle ubývajících volných a dostupných skladovacích kapacit. Na spotovém trhu se proto kvůli obavám, že obchodníci s ropou nebudou schopni ropu později prodat, dostaly ceny americké ropy WTI dokonce do záporných hodnot.

Záporné ceny na trhu donutily společnosti v Kanadě, jako jsou například ConocoPhillips, Suncor, Husky Energy a další, snížit produkci. Dle odhadů Rystadu se během druhého kvartálu letošního roku ropná produkce sníží o 960 tis. bpd s tím, že by produkce během dubna mohla klesnout až o 1,14 mil. bpd.

Irák mezitím omezil produkci na polích Garraf a Halfayah, což bude znamenat celkové snížení květnové produkce o téměř 300 tis. bpd, z důvodu snahy o zamezení šíření a ochrany svých zaměstnanců před COVID-19.

Venezuela hlásí takřka plná skladovací zařízení a problémy s odbytem ropy. Z Caracasu zaznívají informace, že se březnová produkce pohybovala na úrovni okolo 670 tis. bpd, což by znamenalo nejnižší produkci za posledních 5 měsíců. Na konci měsíce přitom měla produkce klesnout až na 460 tis. bpd.

Také producenti z USA hlásí snižování produkce, Severní Dakota oznámila snížení produkce o cca 260 tis. bpd a očekává se, že další škrty budou následovat.

I přes to, ani v kombinaci s dohodou OPEC+ (snížení produkce o 10 mil. bpd), není pravděpodobné, že by byl ropný trh vybalancován.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
kuk
26. duben 2020, 19:32

Ropácký problémy kolotočářů z OPECu. :)))

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se