Domů
Ropa
Ani dohoda OPEC+ ropný trh nevybalancovala, těžaři jsou nuceni omezovat svou produkci

Ani dohoda OPEC+ ropný trh nevybalancovala, těžaři jsou nuceni omezovat svou produkci

Někteří ropní producenti jsou nuceni, s ohledem na takřka zaplněné skladovací prostory, ceny ropy a opatření zaměřené proti COVID-19, snižovat svou produkci.

Ropní producenti, v čele s Kanadou, Irákem a Venezuelou, jsou vývojem aktuální situace na ropném trhu nuceni snižovat svou produkci. Pro globální trh s ropou to bude znamenat, alespoň dle odhadu Rystad Energy, že z něj budou odebrány přibližně 2 miliony bpd.

Trh s ropou v průběhu tohoto týdne narazil na překážku, která vznikla v důsledku strmého propadu poptávky souvisejícího s COVID-19, v podobě rychle ubývajících volných a dostupných skladovacích kapacit. Na spotovém trhu se proto kvůli obavám, že obchodníci s ropou nebudou schopni ropu později prodat, dostaly ceny americké ropy WTI dokonce do záporných hodnot.

Záporné ceny na trhu donutily společnosti v Kanadě, jako jsou například ConocoPhillips, Suncor, Husky Energy a další, snížit produkci. Dle odhadů Rystadu se během druhého kvartálu letošního roku ropná produkce sníží o 960 tis. bpd s tím, že by produkce během dubna mohla klesnout až o 1,14 mil. bpd.

Irák mezitím omezil produkci na polích Garraf a Halfayah, což bude znamenat celkové snížení květnové produkce o téměř 300 tis. bpd, z důvodu snahy o zamezení šíření a ochrany svých zaměstnanců před COVID-19.

Venezuela hlásí takřka plná skladovací zařízení a problémy s odbytem ropy. Z Caracasu zaznívají informace, že se březnová produkce pohybovala na úrovni okolo 670 tis. bpd, což by znamenalo nejnižší produkci za posledních 5 měsíců. Na konci měsíce přitom měla produkce klesnout až na 460 tis. bpd.

Také producenti z USA hlásí snižování produkce, Severní Dakota oznámila snížení produkce o cca 260 tis. bpd a očekává se, že další škrty budou následovat.

I přes to, ani v kombinaci s dohodou OPEC+ (snížení produkce o 10 mil. bpd), není pravděpodobné, že by byl ropný trh vybalancován.

Komentáře

(1)

kuk

26. duben 2020, 19:32

Ropácký problémy kolotočářů z OPECu. :)))

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.