Domů
Ropa
Evropa po šesti letech překonala Asii a je největším odběratelem ropy z USA
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Evropa po šesti letech překonala Asii a je největším odběratelem ropy z USA

Ropa
7 komentářů
15. červenec 2022, 14:09
ČTK

Evropa po šesti letech překonala Asii a stala se největším odběratelem americké ropy. Od ledna do května letošního roku odebrala v průměru 213,1 milionu barelů ropy, zatímco Asie 191,1 milionu barelů. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, na které upozornila agentura Bloomberg. Naposledy byl dovoz americké ropy do Asie nižší než do Evropy v roce 2016, kdy Spojené státy zrušily zákaz vývozu.

Posun v obchodu s ropou zdůrazňuje, jak významně invaze ruských vojsk na Ukrajinu přesměrovala dodávky energií. Ve snaze přerušit financování „Putinovy války“ uvalily Spojené státy a další země sankce na ruskou ropu. Výsledkem toho je, že více evropských zemí začalo dovážet ropu z USA, zatímco Rusko nabízí svoji ropu s výraznou slevou zemím, jako je Indie a Čína, které žádné zákazy nezavedly.

Vzhledem k tomu, že Evropa se snaží snížit závislost na ruských energiích a přeorientovat se na takzvanou sladší ropu, která má nahradit ropu z Ruska, je pravděpodobné, že dosavadní trend v obchodování s ropou vydrží, uvedl analytik společnosti Energy Aspects Christopher Haines. Těžba ropy ve Spojených státech se zvyšuje, ale ne dostatečně rychle na to, aby pokryla potřeby Asie i Evropy. Navíc se zdá, že Blízký východ je omezen v tom, kolik další ropy může do Evropy posílat.

Největší producenti na Blízkém východě, což je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, se už teď potýkají s problémy při plnění svých těžebních limitů v rámci dohody skupiny OPEC+. Ta zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Další dodavatelé, jako je například Libye, pak trápí politické nepokoje, které omezují vývoz.

Štítky:ropa
USA
Evropa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
hlpb
15. červenec 2022, 14:17

Dobrá zpráva, která znamená, že USA nahradilo od 1-5/2022 dodávku z ruska ve výši 350 mil. b. = cca 40 miliard dolarů.

Peter Zachara
15. červenec 2022, 14:26

druha cast dobrej spravy je, ze ropu mame za polovicnu cenu predkrizovej doby. Qui bono.

hlpb
15. červenec 2022, 14:36

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Peter, tvému jazyku MOTYLE nejde rozumět, napiš burešovi, nebo raději prchalovi ať ti to nahodí do češtiny nebo alespoň slovenštiny. díky za pochopení
.

Peter Zachara
15. červenec 2022, 14:38

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

zrejme som trafil do ziveho, ked kvicis ako prasiatko.
.

Anton Meško
16. červenec 2022, 16:41

To je vtip?

Michal K.
15. červenec 2022, 15:02

co som cital, tak americka ropa je lahsia ako ruska a vyrobi sa z jednej jednotky mnozstva menej nafty. Uz teraz je EU zavisla na dovoze nafty(a ropnych produktov) z Ruskej Federacie. To sa vsak ma vyrazne obmedzit. Cize nafta sa nebude dovazat z Ruskej Federacie a z dovezenej ropy sa vyrobi menej nafty.

Neviete ako sa ma tento vzniknuty nedostatok nafty vyriesit ?

Peter Zachara
15. červenec 2022, 15:18

Revolucnym nadsenim.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se