Domů
Ropa
G7 zkoumá možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energetických komodit

G7 zkoumá možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energetických komodit

Ropa
5 komentářů
2. srpen 2022, 17:24
ČTK
Skupina velkých světových ekonomik G7 zkoumá všechny možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energetických komodit. Zvažovaná opatření zahrnují mimo jiné blokování dopravy ruské ropy, pokud bude nakoupena za vyšší než stanovenou cenu. Uvedli to dnes ministři zahraničí G7 v prohlášení, které zveřejnila Británie.
„Při postupném vyřazování ruských energií z našich domácích trhů budeme usilovat o vytvoření mechanismů, které sníží příjmy Ruska z uhlovodíků, podpoří stabilitu na globálních energetických trzích a minimalizují negativní ekonomické dopady, zejména u zemí s nízkými a středně vysokými příjmy,“ píše se v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Francii, Itálii a Británii.

Vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován, minulý týden agentuře Reuters řekl, že skupina chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie. Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty.

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová minulý měsíc připomněla, že Rusko nebude dodávat ropu zemím, které se rozhodnou cenový strop zavést. Dodala, že zavedení takového cenového stropu by vedlo k růstu světových cen ropy.

V dnešním prohlášení G7 uvedla, že zvažuje zákaz všech služeb umožňujících transport ruské ropy s výjimkou případů, kdy bude ropa nakoupena za cenu „dohodnutou při konzultacích s mezinárodními partnery“, případně levněji.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
2. srpen 2022, 17:50

Prostě bez ruských surovin to nejde, tak se hledá jak to zařídit, aby nezmizely z trhu. Tuším, že bez Ruska - majitele surovin - se něco takového bude realizovat dost těžko. Když s tím přišlo Japonsko, tak Putin podepsal obratem dekret, který umožňuje znárodnit podíly japonských firem v projektu Sachalin 2, ze kterého měly plynout suroviny i do Japonska.

Ivan Švančara
2. srpen 2022, 18:02

strelili si do nohy a teraz hladaju sposoby, aby sa ta strela do nohy neopakovala kazdy den. Preco musi civilizacia prechadzat katarznymi stavmi, nez sa zbavi hlupakov? Aha, ved si ich sami volime.

Maly Jarda
2. srpen 2022, 19:13

Jinými slovy suroviny bude dovoleno nakupovat jen u Američanů, Britského imperia a jejich islamistických despotických spojenců (kde všechny ropné firmy spoluvlastní anglo-američané)

Martin W
3. srpen 2022, 12:33

A divite se, kde ma evropa armadu nebo energetickou sobestacnost bez Ruska ? Nenabehli jsme si trochu na vidle vlastni necinnosti - tady tri dekady panovala pohoda, klid vsichni si automaticky mysli ze maji pravo na to mit se dobre a ze bude neustale mir a vse se da prodiskutovat v kancelari a je hotovo :D tak to ale nefunguje - cele 3 dekady nam amerika zajistovala vojenskou podporu a my z toho tezili. Americane by byli blbi kdyby nam ted neprodali vlastni plyn,ropu...

Přemek z Mělníka
3. srpen 2022, 12:18

Asi začíná být pozdě. Svět přestává poslouchat Američany a snaží se vybrat i mezi dalšími velmocemi....,třeba čínou, indii i ruskem....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se