Hlavním hybatelem ceny ropy není OPEC, ale obchodní válka mezi Čínou a USA

23. listopad 2019, 15:04
DomůRopaHlavním hybatelem ceny ropy není OPEC, ale obchodní válka mezi Čínou a USA

Prohlášení kartelu OPEC a dění na Blízkém východě jsou nyní zastíněny, alespoň z pohledu vývoje cen na ropném trhu, obchodní válkou mezi Čínou a USA.

Když kartel OPEC 30. listopadu 2016 oznámil, že provede poprvé za 8 let ropné produkční škrty, trh na zprávu okamžitě zareagoval a ceny vzrostly z 50,74 $/barel na téměř 55 $/barel.

Trh reagoval velmi citlivě na jakýkoli náznak kartelu o možných produkčních škrtech prakticky až doposud. Při oznámení zástupců OPEC+ v prosinci 2018 o dalších ropných škrtech, ve výši 1,2 milionů barelů ropy denně, došlo ke zvýšení ceny ropy z 57,83 $/barel ze dne 6. 12. 2018 na 61,71 $/barel v následujícím dni.

Při oznámení zástupců kartelu OPEC o prodloužení ropných škrtů o dalších 9 měsíců dne 1. 7. 2019 ovšem k cenovému nárůstu ropy nedošlo, právě naopak – ceny klesly. Z 67,52 $/barel ze dne 28. 6. 2019 na 65,01 $/barel dne 1. 7. 2019.

K cenovému skoku nedošlo, protože na trhu panovalo přesvědčení, že zásadním problémem a hybatelem ceny ropy není nabídková křivka, nýbrž ta poptávková. Obava o poptávku v důsledku obchodní války mezi Čínou a USA zastínila ostatní zprávy z trhu.

Výjimkou byl útok na ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie ze dne 14. září letošního roku, který krátkodobě, před ujištěním Saúdské Arábie o rychlé nápravě škod, cenu ropy zvedl o zhruba 15 %. Poté se pozornost obchodníku opět navrátila k obchodní válce, globálním ekonomickým údajům a prognóze poptávky Číny po ropě.

Obchodní válka způsobuje útlum hospodářského růstu nejen v Asii, ale i v USA. Společnostem, které své zboží importují, se zvyšují náklady a tím roste cena pro koncové zákazníky, čímž klesá kupní síla obyvatel. Výsledkem pak je právě snížení prognózy poptávky po energetických komoditách nebo energii celkově.

Nyní tak hlavním hybatelem ceny není kartel OPEC, ale ekonomické údaje a prognózy čínského hospodaření. Proto ropný trh netrpělivě očekává rozuzlení obchodní války, která zastiňuje například i nedávné sestřelení dronu USA v Íránu.