IEA i přes zlepšení výhledu čeká rekordní propad poptávky po ropě

14. květen 2020, 13:33
DomůRopaIEA i přes zlepšení výhledu čeká rekordní propad poptávky po ropě

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) mírně zlepšila výhled poklesu poptávky po ropě na letošní rok. Nyní počítá s poklesem o 690.000 barelů na 8,6 milionu barelů denně, a to díky zmírnění zákazů pohybu v některých zemích. Agentura to dnes uvedla v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou. I tak ale bude letošní propad poptávky rekordní, upozornila agentura Reuters.

Ke zlepšení odhadu agenturu přimělo očekávání větší mobility v některých evropských zemích a ve Spojených státech, ale také vyšší poptávka v Číně, jejíž ekonomika se po pandemii zotavuje. Omezení pohybu zaměřená na zastavení šíření nemoci covid-19 se na konci dubna po celém světě dotkla zhruba čtyř miliard lidí. Do konce května by však měla mít dopady pouze na 2,8 miliardy lidí, uvedla IEA.

„Ekonomická aktivita se začíná pozvolna, ale jen opatrně zotavovat. Nicméně zůstává značná nejistota. Tou největší je, zda vlády mohou uvolnit omezení, aniž by to vyvolalo nárůst nakažených nemocí covid-19,“ uvádí se ve zprávě agentury.

Ilustrační foto

IEA dodala, že producentům mimo takzvanou skupinu OPEC+ klesla v dubnu ve srovnání se začátkem roku těžba o tři miliony barelů denně. Největší propad zaznamenaly Spojené státy a Kanada. Do konce letošního roku budou mít Spojené státy podle IEA z jednotlivých zemí největší podíl na snížení dodávek, meziročně by měly být jejich dodávky na trh nižší o 2,8 milionu barelů denně.

Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světové těžaře ropy v čele s Ruskem. Z větších těžařů nejsou členy USA, Kanada a Norsko.