Dle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by se Irák měl stát čtvrtým největším těžařem ropy na světě do roku 2030 a třetí zemí nejrychleji zvyšující svou produkci. Svoji produkci by měla země zvýšit o téměř 30 % na hodnotu 6 milionů barelů ropy denně. Více ropy by měly těžit už jen Amerika, Rusko a Saúdská Arábie.

Zpravodajský portál Bloomberg informoval o prohlášení agentury IEA. Írák, člen organizace OPEC, by se dle IEA měl dostat na úroveň těžby ropy téměř 6 milionů barelů denně do roku 2030. Tím by Irák odsunul současného čtvrtého největšího těžaře na světě – Kanadu. Mnoha konflikty a sankcemi poznamenaná země by se dle IEA měla v žebříčků zemí rychle zvyšujících svou těžbu zařadit na třetí místo hned za Spojenými státy a Brazílií.

Odhady se snížily

Ačkoliv by se Irák měl posunout na třetí místo v navyšování těžby ropy, plánovaný nárůst těžební činnosti v příštím desetiletí by i tak měl být nižší, než IEA odhadovala v předchozích letech.

V reportu tento fakt dává IEA za vinu především vyšší konkurenci v ohledu atraktivity pro investory a problémy s dostatečným vstřikováním vody do nalezišť ropy za účelem dosažení dostatečného tlaku. IEA před sedmi lety předpovídala, že se Irák v roce 2030 dostane na hodnotu 7,5 milionů barelů ropy denně.

„Potenciál Iráku je obrovský, ale cesta za zvýšením těžby je trnitá. Nesčetné nadzemní překážky mohou významně navýšit náklady a náročnost v provádění uhlovodíkových projektů,“ uvedla IEA, která dělá poradenství největším ekonomikám na světě.

Méně investic, více problémů

Mnoho mezinárodních ropných společností, jako BP, Exxon Mobil či Royal Dutch Shell, podepsalo během této dekády několik smluv na rozvoj obrovských ropných zásob Iráku. Výsledky jsou ovšem rozpačité.

Například společnost Shell se v roce 2017 rozhodla opustit velký projekt v nalezišti Majnoon oil field kvůli nespokojenosti ohledně smluvních podmínek. Investice do ropného sektoru a sektoru se zemním plynem klesly od roku 2014 z hodnoty 20 miliard dolarů na hodnotu 12 miliard dolarů pro letošní rok.

Jeden z největších problémů pro sektor ovšem představuje voda. Irák kvůli nízké míře využití u svých nalezišť potřebuje mnoho vody pro udržení dostatečného tlaku. Poptávka po vodě se dle odhadů IEA má do roku 2030 zvýšit o 60 % na hodnotu 8 milionů barelů denně.

Zdroj úvodní fotografie: dentons.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *