Domů
Ropa
IEA navrhla kroky k omezení spotřeby ropy, včetně snížení rychlosti na dálnicích

IEA navrhla kroky k omezení spotřeby ropy, včetně snížení rychlosti na dálnicích

Ropa
8 komentářů
18. březen 2022, 16:23
ČTK

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes v reakci na rusko-ukrajinský konflikt představila návrhy na snížení spotřeby ropy. Desetibodový plán zahrnuje například snížení maximální povolené rychlosti na dálnicích minimálně o deset kilometrů za hodinu, využívání práce z domova, zlevnění veřejné dopravy, podporu cyklistiky a chůze či větší využívání vysokorychlostní železniční dopravy místo letadel.

Pokud by vyspělé ekonomiky navrhovaná opatření uskutečnily, snížila by se podle IEA do čtyř měsíců poptávka po ropě o 2,7 milionu barelů denně, což by odpovídalo spotřebě všech automobilů v Číně. „Výrazně by to snížilo potenciální napětí (na trhu s ropou) v době, kdy by na tento trh mohly přestat proudit velké objemy ruských dodávek,“ uvedla IEA v dnešní zprávě.

Agentura už ve středu varovala, že na trhu by kvůli protiruským sankcím od příštího měsíce mohly denně chybět tři miliony barelů ruské ropy a ropných produktů. „V důsledku té děsivé agrese Ruska vůči Ukrajině by svět mohl čelit největšímu šoku v dodávkách ropy za několik desítek let, což může mít dalekosáhlé hospodářské i společenské dopady,“ uvedl v dnešní zprávě šéf IEA Fatih Birol. Upozornil, že členské země IEA už podpořily globální ekonomiku uvolněním milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv.

„Můžeme ale také podniknout opatření týkající se poptávky, abychom se vyhnuli riziku ochromující ropné krize. Náš desetibodový plán ukazuje, že to lze učinit pomocí opatření, která se už v mnoha zemích vyzkoušela a osvědčila,“ dodal.

IEA už začátkem tohoto měsíce představila desetibodový plán k omezení závislosti Evropské unie na ruském plynu. Ten zahrnuje například nahrazování ruského plynu dodávkami z alternativních zdrojů, snižování spotřeby plynu, urychlení projektů na výrobu solární a větrné energie či maximalizaci výroby elektřiny z bioenergie a jádra.

IEA sdružuje zhruba tři desítky průmyslově vyspělých zemí, včetně Spojených států, Británie či Německa. Mezi její členy patří i Česká republika a Slovensko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
rosta kosta
18. březen 2022, 18:10

A bude omezeni platit i pro soukrome triskace politiku a vrchnosti?

Petr prochaska
19. březen 2022, 09:22

Těch 10 bodů v článku nevidím.

Richard Vacek
19. březen 2022, 09:49

Měli bychom se inspirovat v zemích, ve kterých to jde z kopce už delší dobu. Například povolení jízdy jenom s registrační značkou s lichým/sudým číslem.

nikdo
19. březen 2022, 15:32

Co se týče omezení letadel tak by v první řadě měli zdanit letecké palivo které je dosud osvobozeno od spotřebních daní, tím by narovnali podmínky mezi leteckou a pozemní dopravou která spotřební daně platit musí.

Rejpal
19. březen 2022, 21:30

Nejlepší by bylo zakázat auta a zavédst koně a trakaře ti bohatší by mohli na povolení MŽP jezdit rykšou.....

De Carbon
20. březen 2022, 11:48

A nebylo by lepsi koupit elektromobily a jezdit na solarni elektrinu? Solarni panely 10m2 vyrobi rocne elektrinu na 10 tisic km. 10m2 je plocha o rozmerech 3m x 3,3m.

Vetsina valek se vede kvuli rope, nebo je financovana ropou.

nikdo
20. březen 2022, 18:44

Jak vysvětlíte že se v minulých stoletích v kterých se ropa téměř nepoužívala vedli války? Za válku nemůže nějaká surovina ale ambice výše postavených jedinců.

De Carbon
21. březen 2022, 05:56

Behem poslednich 50 let se vedou valky jednoznacne kvuli rope a nebo jako ted na Ukrajine jsou financovane ropou. Svet se zmenil a ne vse muzete prirovnavat k dobe minulych staleti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se