Domů
Ropa
IEA: Poptávka po ropě letos bude rekordní, proti původnímu očekávání ale slabší

IEA: Poptávka po ropě letos bude rekordní, proti původnímu očekávání ale slabší

Ropa
2 komentáře
13. červenec 2023, 11:29
ČTK

Poptávka po ropě letos dosáhne rekordní úrovně. Ta ale bude kvůli slabší ekonomice a zvyšování úrokových sazeb nižší, než se původně předpokládalo. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

„Světová poptávka po ropě se dostává pod tlak náročného ekonomického prostředí. V neposlední řadě kvůli dramatickému zpřísňování měnové politiky v mnoha vyspělých i rozvojových zemích,“ uvedla organizace.

Agentura letos poprvé snížila odhad růstu světové poptávky po ropě, a to o 220.000 barelů denně na 2,2 milionu barelů denně. Světová poptávka by tak měla dosáhnout stále rekordních 102,1 milionu barelů denně.

Více než dvě třetiny letošního růstu poptávky by měla tvořit Čína. Její hospodářské oživení po pandemii by mělo nabrat na tempu, zejména v pozdějším období roku, očekává IEA. Poptávka ve vyspělých zemích a hlavně v Evropě zůstává utlumená, dodala agentura.

V příštím roce se růst poptávky po ropě sníží o polovinu na 1,1 milionu barelů denně. To podle IEA odráží elektrifikaci vozidel a energetickou účinnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
VF
13. červenec 2023, 19:33

Super zpráva, myslím, že je ještě málo teplíčko, takže přiložit pod kotel globálního oteplování se vždycky hodí! Letos jsem oslavil první leden výstupem na Boubín v tričku při krásných 15 stupních. Příští rok se tam plánuji ještě opalovat, počítám bude tak 20 nad nulou. To je prostě k nezaplacení.

Pravoslav Motyčka
13. červenec 2023, 19:47

Doufám ,že jste zjistil jak v zoufalém stavu Boubín je. Chtělo by to 20 chlapů s motorovou pilou, aby to tam dali do pořádku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se