IEA: Poptávka po ropě se brzy zvýší, OPEC bude moci těžit víc

11. únor 2021, 12:26
DomůRopaIEA: Poptávka po ropě se brzy zvýší, OPEC bude moci těžit víc

Na trhu s ropou kvůli dopadům koronavirové pandemie stále převažuje nabídka nad poptávkou, postupující vakcinace by ale měla situaci zlepšit. To pak i producentům suroviny brzy umožní zvýšit těžbu. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

„Vzhledem k silnému růstu poptávky a k předpokladu dalšího mírného růstu nabídky mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve druhé polovině roku očekává rychlý pokles dodávek,“ uvádí agentura.

„To připravuje půdu pro OPEC+, aby zahájil omezování těžebních škrtů,“ dodává.

OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence včetně Ruska.

Výhled poptávky po ropě na letošní rok ponechala IEA víceméně stabilní. Očekává, že se zvýší o 5,4 milionu na 96,4 milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Agentura se také domnívá, že očekávaná slabší poptávka o jeden milion barelů v prvním čtvrtletí z už tak nízké úrovně v posledním loňském kvartálu se brzy obrátí. Zdůraznila ale, že výhled je výrazně závislý na pokroku ve vakcinaci a na rušení cestovních omezení.

Ceny ropy se letos zvyšují, zejména díky oznámení Saúdské Arábie o dalším snížení těžby v příštích dvou měsících – nad rámec dohody s ostatními producenty sdruženými ve skupině OPEC. V posledních dnech rostou nejdéle za dva roky. Severomořská ropa Brent se obchoduje nad 60 dolary a je stejně jako americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) nejvýše za 13 měsíců.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují