Domů
Ropa
IEA: Poptávka po ropě se plně neobnoví dřív než v roce 2022

IEA: Poptávka po ropě se plně neobnoví dřív než v roce 2022

Celosvětová poptávka po ropě se zvyšuje, na úrovně z období před příchodem koronavirové krize se ale kvůli útlumu letecké dopravy nevrátí dřív než v roce 2022. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Poptávka se v příštím roce zvýší o 5,7 milionu barelů denně na 97,4 milionu barelů denně. „To bude o 2,4 milionu barelů denně méně než v roce 2019,“ upozornila agentura. Poptávku bude podle ní nejméně do roku 2022 ovlivňovat snížená spotřeba leteckých pohonných hmot. „Odvětví letecké dopravy čelí existenční krizi,“ upozornila agentura.

Ilustrační foto

Odhad letošní poptávky po ropě IEA zvýšila o téměř půl milionu barelů denně, a to kvůli překvapivě silnému dovozu suroviny do Asie. Upozornila přitom, že poptávka v Číně se v dubnu díky rušení opatření proti koronaviru téměř vrátila na loňskou úroveň. „Zaznamenali jsme rovněž silné květnové oživení v Indii, ačkoli tamní poptávka stále zůstává výrazně pod úrovněmi z loňského roku,“ dodala.

Agentura také uvedla, že celosvětové dodávky ropy v květnu klesly o 11,8 milionu barelů denně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci podle IEA snížili dodávky o 9,4 milionu barelů denně. „Pokud se udrží nynější trendy v produkci ropy a poptávka se zotaví, trh bude do konce roku stát na silnějších základech,“ uvedla IEA. Upozornila však, že stále panuje značná nejistota ohledně budoucího vývoje.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.