IEA: Ropný trh bude i přes dohodu OPEC+ stále v přebytku

12. prosinec 2019, 12:28
DomůRopaIEA: Ropný trh bude i přes dohodu OPEC+ stále v přebytku

Celosvětové zásoby ropy mohou nadále prudce růst navzdory dohodě o dalším snížení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci v čele s Ruskem, tedy skupinou nazývanou OPEC+, a nečekaně nižšímu růstu produkce v USA a dalších zemích mimo ropný kartel. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výhled růstu poptávky po ropě na letošní a příští rok nechala beze změny.

„Navzdory dodatečným omezením a našemu snížení odhadu dodávek zemí mimo OPEC v roce 2020 na 2,1 milionu barelů denně se globální zásoby mohou v prvním čtvrtletí 2020 zvýšit o 700.000 barelů denně,“ uvedla IEA.

Skupina OPEC+ se minulý týden domluvila, že v prvním čtvrtletí sníží těžbu o dalších 500.000 barelů denně. Chce tak přispět k vyrovnání poptávky a nabídky na trhu a podpořit ceny. Očekávaná produkce OPEC má však i tak být v prvním čtvrtletí 700.000 barelů denně nad očekávanou poptávkou a ve druhém čtvrtletí výš dokonce o jeden milion barelů denně, uvádí IEA.

Odhad růstu dodávek ze zemí mimo OPEC snížila IEA na příští rok o 200.000 barelů denně. Důvodem je zpomalení v USA, ale také v Brazílii, Ghaně a u spolupracovníků OPEC, napsala agentura Reuters.

IEA rovněž v pravidelné měsíční zprávě upozornila, že globální poptávka vzrostla ve třetím čtvrtletí o 900.000 barelů ročně, nejvíce za rok. Hlavní podíl na tom měla Čína.

Za celý letošní rok však má poptávka po ropě v členských zemích Organizace pro hospodářskou soutěž a rozvoj (OECD) klesnout o 75.000 barelů denně. To bude první pokles od roku 2014.