Domů
Ropa
IEA: Ropný trh bude i přes dohodu OPEC+ stále v přebytku
Ropný vrt

IEA: Ropný trh bude i přes dohodu OPEC+ stále v přebytku

Ropa
1 komentář
12. prosinec 2019, 12:28
ČTK

Celosvětové zásoby ropy mohou nadále prudce růst navzdory dohodě o dalším snížení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci v čele s Ruskem, tedy skupinou nazývanou OPEC+, a nečekaně nižšímu růstu produkce v USA a dalších zemích mimo ropný kartel. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výhled růstu poptávky po ropě na letošní a příští rok nechala beze změny.

„Navzdory dodatečným omezením a našemu snížení odhadu dodávek zemí mimo OPEC v roce 2020 na 2,1 milionu barelů denně se globální zásoby mohou v prvním čtvrtletí 2020 zvýšit o 700.000 barelů denně,“ uvedla IEA.

Skupina OPEC+ se minulý týden domluvila, že v prvním čtvrtletí sníží těžbu o dalších 500.000 barelů denně. Chce tak přispět k vyrovnání poptávky a nabídky na trhu a podpořit ceny. Očekávaná produkce OPEC má však i tak být v prvním čtvrtletí 700.000 barelů denně nad očekávanou poptávkou a ve druhém čtvrtletí výš dokonce o jeden milion barelů denně, uvádí IEA.

Odhad růstu dodávek ze zemí mimo OPEC snížila IEA na příští rok o 200.000 barelů denně. Důvodem je zpomalení v USA, ale také v Brazílii, Ghaně a u spolupracovníků OPEC, napsala agentura Reuters.

IEA rovněž v pravidelné měsíční zprávě upozornila, že globální poptávka vzrostla ve třetím čtvrtletí o 900.000 barelů ročně, nejvíce za rok. Hlavní podíl na tom měla Čína.

Za celý letošní rok však má poptávka po ropě v členských zemích Organizace pro hospodářskou soutěž a rozvoj (OECD) klesnout o 75.000 barelů denně. To bude první pokles od roku 2014.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Dušan
12. prosinec 2019, 15:50

Zdá sa, že ropa a zemný plyn strácajú svoju "výnimočnosť" a stáva sa z toho tovar ako každý iný ....

Vplyvom nových technológií a rozvoji infraštruktúry už napr. USA vôbec nemusia riešiť svoju závislosť na dovoze ropy čo bol v roku 1991 hlavný dôvod prečo sa Amíci tak angažovali v Perzskom zálive.

Dnes je vývoz v Iráne i vo Venezuele obmedzený a ropný trh to necíti .... pred cca 20 rokmi by sa tu lámali rekordy a bola by to hlavná téma svetových médií.

Samozrejme, že je to stále dôležitá vec, ale nejaká ropná kríza, ktorá bola avizovaná po roku 2000 sa nie len, že nekoná ... ale problém (samozrejme pre producentov) je presne opačný ... a skôr sú na koni odberatelia ako producenti, ktorí sa zúfalo cez dohody snažia "vytlačiť" ceny ropy vyššie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se