Domů
Ropa
IEA: Světoví těžaři ropy možná nebudou schopni rychle nahradit výpadek produkce v jiných zemích
írán ropa

IEA: Světoví těžaři ropy možná nebudou schopni rychle nahradit výpadek produkce v jiných zemích

Ropa
Bez komentáře
12. červenec 2018, 15:16
ČTK

Vzhledem k výpadkům dodávek ropy z některých zemí hrozí, že přebytek suroviny ve světě klesne až na úroveň, kdy se ceny začnou opět zvyšovat. V takovém případě by zřejmě byl ohrožen i předpoklad dalšího růstu poptávky. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

V důsledku slabšího vývozu z Íránu, propadu těžby ve Venezuele a výpadkům v Libyi, Kanadě a v oblasti Severního moře se ceny ropy vyšplhaly na nejvyšší úroveň od roku 2014. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatní přední producenti včetně Ruska zareagovali uvolněním dohody o omezování dodávek.

IEA uvedla, že již existují „velmi vítané“ signály, podle kterých přední producenti těžbu zvýšili a její objem se může dostat k rekordním hodnotám. Výpadky však zjevně podtrhují tlak na globální nabídku.

„Jakkoli je růst produkce v Rusku a oblasti Blízkého východu vítán, může vyústit v situaci, kdy možnosti producentů rychle reagovat na výpadky na trhu se dostanou až na hraniční maximum.“

Většina z rezervních kapacit je na Blízkém východě, kde státy měly v červnu k dispozici 1,6 milionu barelů denně, což představuje asi dvě procenta světové produkce. Těžba v rámci OPEC v červnu dosáhla čtyřměsíčního maxima 31,87 milionu barelů denně a stoupá i těžba ropy z břidlic v USA. Podle IEA to však není dost.

„Tato napjatá situace podporuje růst cen ropy, což zřejmě ještě nějakou dobu potrvá. Nevidíme žádné náznaky vyšší produkce odjinud,“ uvedla IEA.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi
Ilustrační foto

Prognózu poptávky na letošní rok IEA nezměnila z dříve předpovídaných 1,4 milionu barelů denně, varovala však, že vyšší ceny by mohly vyústit v útlum spotřeby.

Vývoz ropy z Íránu by mohl klesnout mnohem víc než o 1,2 milionu barelů denně jako při minulém kole sankcí proti této země. Írán vyváží zhruba 2,5 milionu barelů denně, z nichž většina míří do Asie. Kvůli výpadkům dodávek z Íránu a Venezuely mohou mít problémy Čína a Indie, které jsou druhým a třetím největším spotřebitelem ropy na světě.

Vývoz ropy z Íránu do Evropy se v červnu snížil téměř o 50 procent, protože tamní rafinerie postupně tlumí nákupy, než americké sankce vejdou v listopadu v platnost, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se