Domů
Ropa
IEA: Trh s ropou je napjatější, protože poptávka odolala omikronu

IEA: Trh s ropou je napjatější, protože poptávka odolala omikronu

Ropa
2 komentáře
19. leden 2022, 12:19
ČTK

Globální trhy s ropou jsou napjatější, než se původně předpokládalo. Poptávku totiž mnohem méně zasáhla nová koronavirová varianta omikron, zatímco dodávky jsou omezené kvůli narušení těžby v některých místech. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zvýšila proto odhad poptávky po ropě pro loňský a letošní rok o 200.000 barelů denně.

Přebytek na trhu s ropou se zmenšuje. Poptávka je na cestě k dosažení úrovně před pandemií, tedy 99,7 milionu barelů denně. Současně byly omezeny dodávky, protože skupina OPEC+ má těžkosti při obnovování zastavené těžby a producenti v jiných zemích se potýkají s řadou poruch. OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojence, v čele s Ruskem.

Zpráva přichází v době, kdy se ceny ropy pohybují kolem sedmiletého maxima. Cena severomořské ropy Brent dnes stoupla nad 89 USD za barel, upozornila agentura Bloomberg.

Ilustrační foto

IEA také varovala, že komerční zásoby ropy a pohonných hmot v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zůstávají na nejnižší úrovni za posledních sedm let. Jakékoliv výkyvy v nabídce by tak mohly způsobit, že trh s ropou bude letos nestabilní.

OPEC+ postupně obnovuje těžbu zastavenou v době pandemie. V prosinci však skupina zvládla plánované navýšení jen na 60 procent, protože některé země, včetně Ruska, se potýkají s omezenými kapacitami.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vojvodik Petr
19. leden 2022, 15:17

Ropa, co ji nahradí?

Jaroslav Loudil
19. leden 2022, 16:42

Možná se začne používat vynález ruských vědců z Petrohradu z. r 2007 "Plazmatická pulzní technologie" pro těžbu plynu a ropy. Je levnější jak klasické frakování a navíc šetrná k přírodě = nepotřebuje chemikálie a obří množství vody. Už se zkouší na několika stovkách vrtů v Rusku, Číně ,Kanadě, USA a výsledky jsou velmi dobré. Kdo má strach o přírodu, může začít užívat truskou metodu. Je čistá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se