Indikátor objemu těžby ropy již 5. týden v řadě ukazuje na budoucí pokles

DomůRopaIndikátor objemu těžby ropy již 5. týden v řadě ukazuje na budoucí pokles

Americké ropné společnosti snížily počet aktivních ropných vrtů již pátý týden v řadě. Vyplývá to ze statistik servisní společnosti Baker Hughes, která o počtu aktivních vrtů pravidelně informuje.

Jeden z významných indikátorů, kterým se řídí ceny ropy, po dobu pěti týdnu ukazuje na to, že se objem těžby ropy ve Spojených státech amerických bude postupně snižovat. Počet aktivních ropných vrtů se dle posledních informací zastavil na čísle 770, přičemž ve stejném období v loňském roce bylo aktivních ropných vrtů 859.

Jedná se o nejdelší pokles od letošního března, kdy trend trval ještě o týden déle. Současně je počet provozovaných vrtů nejnižší od loňského února. Počet ropných vrtů využívají obchodníci s ropou k predikcím budoucího objemu těžby, a tedy i budoucích cen ropy. V měsíčním rozlišení přitom počet vrtů klesá již osmý měsíc v řadě.

Podle posledních údajů od EIA (the U.S. Energy Information Administration), se dlouhotrvající pokles projevil již v květnu tohoto roku. Zatímco v dubnu tohoto roku dosáhla těžba ropy na rekordních 12,13 milionů barelů ropy denně, v květnu mírně klesla na 12,11 milionů barelů.

Přesto EIA dle vlastních predikcí předpokládá, že za celý rok 2019 bude těženo rekordních 12,36 milionů barelů denně. Oproti roku 2018, kdy se těžilo pouze 10,96 milionů barelů denně, by se tedy jednalo o podstatné zvýšení. Pokud se mají predikce EIA naplnit, lze tak i ve druhé polovině roku očekávat další měsíční nárůsty těžby ropy.

Jak informuje agentura Reuters, důvodem je především to, že energetické společnosti zaměřené pouze na těžbu omezují investice na průzkum a stavbu nových vrtů, jelikož se soustředí spíše na růst zisků než na růst objemu vytěžené ropy.

Opačný trend lze vylsedovat u vertikálně integorvaných společností, které naopak i nadále významně investují do průzkumu a otevírání nových ropných vrtů.

S odkazem na predikce společnosti Cowen & Co pak agentura Reuters uvádí, že je očekáván 5% meziroční pokles investičních nákladů na nové vrty. Mezi společnostmi zaměřenými pouze na těžbu ropy by měl pokles dosáhnout 11 %, zatímco u vertikálně integrovaných společností se očekává nárůst investičních nákladů o 16 %.