Domů
Elektřina
Inspekce neuznala datum dokončení tří solárních parků, ČEZ tak přijde o 100 milionů

Inspekce neuznala datum dokončení tří solárních parků, ČEZ tak přijde o 100 milionů

Elektřina
Bez komentáře
13. červenec 2017, 16:14
ČTK

Státní energetická inspekce (SEI) definitivně rozhodla, že tři solární parky Skupiny ČEZ na Táborsku byly dokončeny až v lednu 2010 místo původně udávaného prosince 2009. Pro ČEZ to znamená více než stomilionovou ztrátu, napsal dnes server Euro.cz. Stát totiž dotuje solární elektrárny dokončené do konce roku 2009 štědřeji.

Rozhodnutí se podle webu týká solárních elektráren Bežerovice (instalovaný výkon tři MW), Čekanice (4,5 MW) a Chýnov (dva MW), které Skupina ČEZ odkoupila hotové od původního developera.

„ČEZ OZ uzavřený investiční fond, který elektrárny vlastní, verdikt přiznal v rámci své informační povinnosti vůči České národní bance,“ uvedl server.

Ilustrační foto

Podotkl, že fond zřejmě prohru ve sporu očekával, protože již v loňském roce vytvořil finanční rezervu ve výši 118,8 milionu korun.

Majitelé velkých fotovoltaických parků dokončených podle Eura letos od státu dostávají zelený bonus 14.404 korun na megawatthodinu, v případě elektráren z roku 2010 tato podpora dosahuje po odečtení srážkové daně 11.762 korun.

Podle serveru je sporný také termín dokončení solárního parku u Vranovské Vsi na Znojemsku (16 MW).

„Na základě dvou usnesení Policie ČR a následného rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci je společnostem ČEZ Obnovitelné zdroje a ČEZ OZ zadržována část plateb za vyrobenou elektřinu,“ uvedlo Euro.

Podotklo, že podle informací ve výroční zprávě fondu ČEZ OZ zatím policie zadržela částku 470 milionů korun, elektrárna měla být sporně dokončena v prosinci 2010. Vyšetřovatelé však mají podezření, že na elektrárně se intenzivně pracovalo i po Novém roce, dodává server.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se