1. duben 2026
Irák obnovuje vývoz ropy ropovodem, který prochází územím obývaným Kurdy

Irák obnovuje vývoz ropy ropovodem, který prochází regionem obývaným kurdskou menšinou. Produkci ropy v zemi silně narušila válka na Blízkém východě, ropovod ústící na tureckém pobřeží Středozemního moře tak dává vládě v Bagdádu určitou naději, napsala dnes agentura DPA.
Centrální vláda se na obnovení důležitého ropovodu dohodla s představiteli poloautonomního kurdského regionu. Zároveň pokračují jednání o zrušení embarga vůči kurdským obchodníkům s ropou. Kurdský premiér Masrúr Barzání uvedl, že v zemi panují mimořádné okolnosti. "Všichni sdílíme odpovědnost za to, abychom tuto obtížnou kapitolu překonali," dodal.
Mezi iráckou vládou a kurdským regionem trvá už léta spor o to, jak by se měl ropovod provozovat a jak by se měly rozdělovat příjmy z vývozu ropy. Vláda v Bagdádu doufá, že ropovodem, jehož provoz byl dnes znovu obnoven, bude moct vyvážet přibližně 300.000 barelů denně.

Kvůli faktické blokádě Hormuzského průlivu v důsledku americko-izraelské války proti Íránu již Irák výrazně snížil produkci ropy. Podle iráckého ministra ropného průmyslu Hajana Abdala Ghaního země v současnosti produkuje pouze 1,3 milionu barelů ropy denně, což je asi 30 procent její běžné produkce.
Na zprávu o obnovení provozu iráckého ropovodu reagují ceny ropy. Ve středu vzrostly o tři procenta, dnes kolem 9:30 SEČ ztrácela severomořská ropa Brent 1,1 procenta pod 102,30 USD za barel, americká lehká ropa WTI odepisovala 2,4 procenta pod 93,90 USD.
Byl pro vás tento článek užitečný?
Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou
Mohlo by vás zajímat
2. duben 2026
6. duben 2026
8. duben 2026
8. duben 2026
15. duben 2026
23. duben 2026
30. duben 2026






