Domů
Ropa
Je pro těžbu ropy 60 $ zlomovým bodem?
Ropná plošina

Je pro těžbu ropy 60 $ zlomovým bodem?

Podle údajů od Baker Hughes klesl počet aktivních ropných plošin v USA v minulém týdnu o 13 na celkových 646, což je nejnižší počet od 13. srpna 2010. Vývoj počtu plošin je svázaný s celkovou nabídkou ropy na trhu a vzhledem k tomu, že je USA jedním z největších producentů ropy, je to pro celý trh důležitá zpráva.

Přitom ještě v minulém týdnu se počet aktivních ropných plošin snížil pouze o jednu, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 týdnů. Podle údajů od Goldman Sachs dokonce počet mírně vzrostl, poprvé od 26. listopadu 2014.

To je známka toho, že ropné společnosti mění svoji strategii podle aktuální ceny ropy a znovu otevírají zdroje, které byly nuceny zavřít kvůli poklesu ceny ropy. Především u těžby z břidlicových ložisek jsou plošiny vystavěny velice rychle, proto mohou rychle reflektovat cenu ropy.

Dle vyjádření analytiků z Goldman Sachs je vidět, že pokud se cena za barel ropy pohybuje kolem 60$/barel, zvyšují společnosti svoji těžbu, protože začíná být finančně výhodná. Stav z předminulého týdne je důkazem, že producenti ropy mohou v této hladině provozovat svoji činnost na ropných plošinách se ziskem.

Vývoj počtu ropných plošin v USA je zobrazen v následujícím grafu z webu businessinsider.com:

Ropné plošiny v USA
Počet ropných plošin v USA. Zdroj: businessinsider.com

Aktuálně se cena ropy WTI pohybuje kolem 60 $/barel, zatímco ropa brent je na úrovni 65 $/barel. Ceny ropy poklesly především kvůli přebytečné produkci ropy, která byla způsobena strmým nárůstem produkce z břidlicových ložisek v USA. Na přelomu roku 2014/2015 se ceny propadly až pod hranici 50 $/barel, což byl meziroční pokles o více než polovinu původní ceny. Více jsme o důvodech poklesu ceny napsali v minulém článku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516