Domů
Ropa
Kam směruje cena ropy? Politici a obchodníci se nemohou shodnout

Kam směruje cena ropy? Politici a obchodníci se nemohou shodnout

Obchodníci na trhu s ropou jsou skeptičtí vůči prohlášení Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které slibuje vyrovnat nedodávku ze strany Íránu způsobenou sankcemi USA.

Konec výjimek pro kupce íránské ropy

Rozhodnutí o odstranění zbývajících výjimek pro kupce íránské ropy padlo po politickém vyjednávání, kterého se zúčastnili představitelé USA, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Z něho vyplynulo, že USA očekává nahrazení íránské produkce přinejmenším jedna-ku-jedné, čímž by se udržela cenová hladina na relativně stabilní úrovni. S tím souvisí i ujišťování ze strany politiků USA, že sankce uvalené na íránskou ropu se nepromítnou do cen pohonných hmot nebo nesníží dostupnost ropy.

Pohled politiků

„USA, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty jsou odhodlány zajistit, že globální trh s ropou bude dostatečně zásoben“, píše ve své pondělní tiskové zprávě Bílý dům.

„Trh s ropou je dobře zásoben a rovněž zásoby ropy jsou sezónně silné“, nechalo se slyšet ministerstvo zahraničních věcí USA v průvodním informačním sdělení odůvodňující odstranění výjimek ze sankcí pro nákupčí íránské ropy.

„Máme závazky ze zemí produkující ropu, včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, že se zvýší ropná produkce tak, aby vyrovnala nedostatek způsobený nedodávkou ropy ze strany Íránu“, prohlásilo ministerstvo. „Ostatní velcí producenti ropy naznačili trhu svou ochotu a schopnost zvýšit produkci, aby vykompenzovali další íránské snížení“

Ministerstvo dále uvedlo, že zásoby ropy v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) jsou nad pětiletým průměrem, přičemž produkce a export ropy z USA rostou.

Pohled obchodníků

Obchodníci na trhu s ropou ovšem smýšlejí jinak. Tvrdší sankce podle nich povedou ke snížení dodávek ropy na trh během druhé poloviny letošního roku, což vyústí v nedostatek ropy na trhu, snižování ropných zásob a následnému pravděpodobnému růstu cen.

Jejich sentiment se projevuje tzv. backwardation jevem, kdy jsou vzdálenější produkty levnější než jejich ekvivalenty s bližší dobou plnění. Spread šestiměsíčního kalendářního kontraktu vyskočil na rozdíl více než 3 $/barel. Před oznámením činil spread 2,5 $/barel a měsíc zpátky 1,2 $/barel. Takto vysoký kalendářní spread naznačuje, že obchodníci se domnívají, že trh bude v druhé polovině letošního roku velmi výrazně podzásoben. Prohlášení o zrušení výjimek tento sentiment podpořilo.

Komentáře

(1)

Loudil

29. duben 2019, 15:44

Už se velmi těším na to, jak bude Trump po 4.květnu čučet, že Čína ho neposlechla a dál si vozí z Iránu plné tankery ropy. No, plně souhlasím s Čínou. Jedna země světa si nebude jednostranně vymýšlet a diktovat, co má dělat těch zbývajících 192 států OSN. Tomu už jsme dávno odrostli !, vyděrači z Washingtonu !

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.