S rostoucí domácí těžbou ropy ve Spojených státech roste i kapacita tamních rafinérií, která letos dosáhla svého historického maxima. S dostupnou denní destilační kapacitou 18,8 milionů barelů tak americké rafinérie dokáží zpracovat více ropy než v roce 1981, kdy byl stanoven předchozí rekord.

Kapacitu rafinérií je možné měřit dvěma způsoby. Kapacita v barelech za kalendářní den (calendar day) udává objem ropy, který dokáží destilační jednotky rafinérií zpracovat za 24 hodin při běžných podmínkách, tedy s přihlédnutím k plánovaným i neplánovaným odstávkám.

Druhým způsobem je měření pomocí takzvaných barelů za „stream day“, kdy je uvažován provoz za ideálních podmínek, tedy při plném využití dostupné kapacity bez žádných prostojů. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) je kapacita za stream day v průměru o 6 % vyšší než za běžný kalendářní den.

Destilační kapacita amerických rafinérií letos dosáhla nového historického maxima. Zdroj: EIA
Destilační kapacita amerických rafinérií letos dosáhla nového historického maxima. Zdroj: EIA

Dostupná destilační kapacita podle EIA zahrnuje jak kapacitu provozovaných rafinérií, tak i kapacitu zbývajících provozuschopných zařízení. K 1. lednu letošního roku meziročně vzrostla o 1,1 %.

V loňském roce v USA nevzrostla pouze kapacita rafinérií, ale také domácí těžba ropy. Ta loni podle dat EIA dosáhla v průměru 11 milionů barelů denně, více než dvojnásobné hodnoty oproti roku 2009. S růstem těžby stoupá i produkce rafinérií, které loni zpracovávaly denně v průměru 17 milionů barelů ropy denně. Za poslední dekádu roční využití kapacity amerických rafinérií vzrostlo z 83 % v roce 2009 na loňských 93 %.

Produkce amerických rafinérií během poslední dekády značně vzrostla, přičemž část dovážené ropy nahradila rostoucí domácí těžba. Zdroj: EIA
Produkce amerických rafinérií během poslední dekády značně vzrostla, přičemž část dovážené ropy nahradila rostoucí domácí těžba. Zdroj: EIA

Podle výhledu EIA by v letošním roce kapacita amerických rafinérií nicméně nijak výrazně růst neměla. Vývoj v následujících letech bude bude poté záležet na vývoji světových cen ropy, především cenovému rozdílu mezi jednotlivými trhy.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *