Domů
Ropa
Kartel OPEC nejspíše svoji těžbu neomezí. Cenová válka bude pokračovat

Kartel OPEC nejspíše svoji těžbu neomezí. Cenová válka bude pokračovat

Ropa
Bez komentáře
25. květen 2015, 11:09
Jan Budín

Dlouho očekávané jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), které se uskuteční 5. června ve Vídni, pravděpodobně nepovede ke zvýšení současných nízkých cen ropy. Vyplývá to z prohlášení íránského ministra ropného průmyslu Bijana Zanganeho. „Snížení limitu těžby ropy zemí OPEC vyžaduje shodu mezi všemi členskými zeměmi…za současných podmínek je nepravděpodobné, že se tento limit těžby bude měnit,“ řekl Zanganeh podle íránské tiskové agentury Mehr.

V dubnu, kdy země OPEC vyprodukovaly rekordní množství ropy od roku 2012 (s těžbou 31,04 mil. bpd), přitom Zanganeh prohlásil, že by kartel měl svoji těžbu ropy omezit alespoň o 5 %, což by znamenalo přibližně 1,5 mil. bpd.

Ceny ropy, které se například pro severomořskou ropu Brent pohybují nyní kolem 65 dolarů  za barel, začaly strmě klesat loni v červnu. Z hodnoty okolo 115 USD za barel se propadly až na šestileté minimum – přibližně 45 dolarů za barel, jež bylo zaznamenáno v lednu letošního roku.

Současné nízké ceny způsobují problémy chudším zemím

Nízké ceny ropy způsobují problémy chudším členům OPEC, jako je například Írán. Ten společně s dalšími členskými zeměmi navrhoval snížení těžby kartelu již na jednání v listopadu loňského roku. Členské země v čele se Saudskou Arábií tehdy ovšem tento požadavek zamítly, jelikož nebyly ochotny snížením produkce ropy přenechat část svého podílu na trhu USA.

Dle citovaného vyjádření nyní vše nasvědčuje tomu, že tato cenová válka mezi USA a kartelem OPEC bude pokračovat a ceny ropy tak v nejbližší době neporostou.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Polsko dovezlo první ropu z Abú Zabí, připravuje se na zákaz dovozu z Ruska
11. srpen 2022, 15:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se