Domů
Ropa
Listopadová aukce ropy by mohla Brazílii vynést 50 miliard dolarů

Listopadová aukce ropy by mohla Brazílii vynést 50 miliard dolarů

Ropa
Bez komentáře
25. říjen 2019, 08:53
Daniel Grecman

Aukce ropy, která se má v listopadu letošního roku uskutečnit v Brazílii, může být doposud největší uskutečněnou aukcí tohoto typu. Dle zdrojů Bloombergu odhaduje brazilská vláda výtěžek z aukce okolo 50 miliard dolarů.

Hodnota licenčních poplatků z aukce, která se má konat 7. listopadu letošního roku, se původně odhadovala, dle informací od agentury Reuters z konce září, na 25,5 miliard dolarů. To bylo v době, kdy Brazílie stále ještě pracovala na regulačních smyčkách pro svou aukci ropy.

Aukce má nabídnout ložiska ropy nacházející se pod solnou vrstvou, které Brazílie původně dala státem vlastněné společnosti – Petrobras. Ta měla z ložisek ropy vytěžit 5 miliard barelů. Licence na další těžbu ropy z těchto ložisek bude nyní nabídnuta v aukci. Nynější odhady uvádějí, že v oblasti zbývá 15 miliard barelů ropy.

Zásoby ropy v Brazílii se z 90 % nacházejí v hlubokých vodách, což znamená vysokou finanční náročnost. Ovšem vyhlídka na tak velké množství ropy přesto přitahuje velké hráče. Dle informací Bloombergu jde například o Exxon Mobil Corp, Royal Dutch Shell a další. Celkem by se mělo v aukci utkat 14 společností včetně Petrobrasu.

Vítěz nebo vítězové aukce se pak také budou muset domluvit na platebních podmínkách s již zmíněnou brazilskou státní společností Petrobras, a to z důvodu kompenzace za investice, které Petrobras, zejména v oblasti průzkumu, vynaložil. Dle zdrojů Bloombergu brazilská vláda odhaduje, že kompenzace by mohla znamenat pro Petrobras 25 až 45 miliard dolarů.

Vítězní uchazeči budou mít 18 měsíců po udělení licence na to, aby dosáhly s Petrobrasem dohody. Poté bude vyzván k pomoci energetický regulátor.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se