Domů
Ropa
Lukašenko řekl Putinovi, že Minsk má zájem o naleziště ropy v Rusku
Ropný vrt

Lukašenko řekl Putinovi, že Minsk má zájem o naleziště ropy v Rusku

Ropa
1 komentář
5. listopad 2020, 09:53
ČTK

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina s návrhem, podle kterého by si Bělorusko přálo získat v Rusku naleziště ropy. Tato myšlenka zazněla ve středečním telefonickém rozhovoru obou prezidentů, uvedla agentura TASS s odvoláním na sdělení Lukašenkovy kanceláře.

Oba představitelé jednali o dodávkách ropy a plynu v příštím roce. „Hlavy států se dohodly, že všechny otázky v tomto směru budou řešit operativně. Běloruský prezident se obrátil na ruského kolegu s prosbou ohledně možného pořízení naleziště ropy na ruském území. Vladimir Putin tuto myšlenku podpořil. Po prostudování bude otázka podrobněji posouzena při nejbližších jednáních,“ citovala agentura z komuniké.

TASS připomněl, že běloruský premiér Raman Haloučanka v pondělí prohlásil, že hlavní část ropy doveze Bělorusko příští rok ropovody z Ruska, asi v objemu 18 až 20 milionů tun, ale využije i alternativní dodávky.

Ropná plošina
Ilustrační foto

Letos v červnu do Běloruska poprvé v dějinách této země dorazila americká ropa. Větší množství ale Minsk zakoupil v Saúdské Arábii. Bělorusko je blízký spojenec Ruska, začátkem letošního roku ale Minsk vedl s Moskvou spor o cenu ruské ropy. Spor byl mezitím vyřešen, ale Minsk se snažil diverzifikovat svůj dovoz ropy, ve kterém dlouho spoléhal jen na Rusko. Pod tlakem neustávajících protestů, které propukly po srpnových prezidentských volbách, se Lukašenko s Moskvou opět sblížil.

Kreml ve zprávě o telefonátu zdůraznil, že Putin a Lukašenko jednali o upevnění bilaterálních vztahů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
6. listopad 2020, 07:53

To chápu, vazby díky JE Ostrovec jsou silné. Kaliningrad potřebuje EE a ta bude z Ostrovce. Lukašenko je prozíravý. Potřebuje ropu, rusové nabízejí naleziště, jen ji vytěžit. Pochopil, že podmínky těžby a cena nemůže konkurovat ropě od saudů. Rusové těží z určitou efektivitou. Třeba jim ji bělorusové zvýší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se