Domů
Ropa
Země OPEC+ navrhly snížit svou těžbu ropy o čtvrtinu. Uzavření dohody blokuje Mexiko

Země OPEC+ navrhly snížit svou těžbu ropy o čtvrtinu. Uzavření dohody blokuje Mexiko

Ropa
1 komentář
10. duben 2020, 12:03
David Vobořil

Historická dohoda o snížení celosvětové produkce ropy a stabilizaci její ceny, vedená rekordními škrty ze strany Saúdské Arábie a Ruska, je v ohrožení. Překážkou v dokončení dohody je Mexiko, které odmítá souhlasit s navrženým snížením těžby. Uvádí to oficiální zpráva ze včerejšího jednání OPEC+.

Závěry včerejšího jednání OPEC+ vyvolaly pochybnosti o úspěchu snahy oživit trh po propadu vyvolaném šířením nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem. Dohoda skupiny národů známých jako OPEC+, která byla povzbuzena americkým prezidentem Donaldem Trumpem, je také zaměřena na ukončení cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, která pomohla stlačit ceny ropu na nejnižší hodnoty za téměř dvě desetiletí.

Dohoda je podmíněna souhlasem Mexika, které je jediným účastníkem včerejšího více než devět hodin trvajícího jednání, který s návrhem nesouhlasí. Skupina nemá v úmyslu se znovu setkat dnes a místo toho se podle delegáta zaměří na jednání skupiny G20 naplánované na dnešní 14. hodinu.

Předběžná dohoda OPEC by vedla ke snížení produkce ropy o přibližně 10 milionů barelů denně v květnu a červnu a znamenala by snížení těžby v rámci skupiny o 23 %. Saúdská Arábie a Rusko, největší těžaři ve skupině, by každý snížili produkci na asi 8,5 milionů barelů denně.

Závěry ze čtvrtečního jednání OPEC+
Snížení těžby jednotlivých členů OPEC+ pro období květen – červen a červenec – prosinec

Mexiko s trumfem v ruce

Odmítnutí ze strany mexické ministryně energetiky Rocii Nahleové přijmout navrhované škrty odráží odhodlání země udržet se co nejblíže k plánům těžby ropy, o které země usiluje navzdory propadu cen. V příspěvku na Twitteru krátce po odchodu ze schůzky uvedla, že země je připravena snížit produkci o 100 tis. barelů denně, tedy o pouhou čtvrtinu oproti 400 tis. barelů denně, které OPEC navrhla.

Mexiku hraje do karet to, že země má pro letošní rok zahedgeovány (pojištěny proti výkyvu cen) čtyři pětiny svého vývozu na ceně 49 USD za barel.  Mexická vývozní ropa „export blend“ se přitom včera obchodovala pod 18 USD za barel.

OPEC pod tlakem USA

OPEC+ byl v posledních dnech vystaven intenzivnímu tlaku ze strany amerických zákonodárců a prezidenta Trumpa, který ve čtvrtek telefonicky hovořil s vůdci Ruska a Saúdské Arábie. Důvodem jsou obavy ze ztráty tisíce pracovních míst v odvětví těžby americké břidlicové ropy.

Pozornost se nyní obrací na páteční setkání ministrů energetiky G20, kde by země mimo OPEC+, včetně USA a Kanady, mohly přispět snížením těžby ve výši až 5 milionů barelů denně.

„Mexiko se může a mělo by se připojit k mezinárodnímu společenství při stabilizaci trhu s ropou. Snížení produkce je nezbytné i možné,“ řekl Aldo Flores Quiroga, bývalý mexický náměstek ministra ropy, který vyjednal dohody OPEC+ v letech 2016 až 2018.

Je navrhované snížení těžby dostatečné?

Zatímco dohoda OPEC by znamenala snížení těžby asi o 10 % celosvětové nabídky, byl by to jen zlomek ztráty poptávky, kterou někteří obchodníci odhadují až na 35 milionů barelů denně.

„Covid-19 je neviditelná bestie, která ovlivňuje vše, co ji stojí v cestě. Fundamenty nabídky a poptávky jsou děsivé,“ uvedl Mohammad Barkindo, generální tajemník OPEC, při čtvrtečním jednání a dodal, že očekávaný převis nabídky, zejména ve druhém čtvrtletí, je „nad rámec všeho, co jsme dosud viděli“.

Barkindo vyzval k akci pro řešení rostoucího převisu nabídky nad poptávkou, který ve druhém čtvrtletí odhadoval na 14,7 milionů barelů denně, i země mimo OPEC+.

Rusko trvá na tom, že zejména USA by mělo přispět více než jen tím, že nechá tržní síly snížit svou rekordní produkci. Trump mezitím řekl, že americké škrty proběhnou „automaticky“, protože nízké ceny způsobí, že těžba z břidlic se nevyplatí, tento sentiment ve čtvrtek zopakoval Trumpův energetický tajemník.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
frank
10. duben 2020, 20:59

Jedna věc je oficiální snížení, druhá je neoficiální porušování takových "dohod v OPEC". S Mexikem větší problém nebude, Donald jim domluví :) Spíš bude zajímavé sledovat země jako Norsko, které od loňska zvýšily těžbu zhruba o čtvrtinu, nebo třeba Čínu, jak v tom vymáchá Rusko s plynem :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se