Domů
Ropa
Ministr Naimi: Saudská Arábie nebude omezovat produkci ropy

Ministr Naimi: Saudská Arábie nebude omezovat produkci ropy

Ropa
Bez komentáře
26. únor 2016, 07:20
Jan Votruba

V úterý se konala jedna z největších energetických konferencí IHS CERAWeek v Houstunu, USA. Na konferenci saudský ministr Al-Naimi prohlásil, že Saudská Arábie nehodlá omezovat svoji produkci ropy. Světoví producenti ropy se chystají setkat a mluvit o zmrazení těžby ropy na lednovou úroveň. Důvodem nadměrných světových zásob je podle Naimiho předcházející dlouholetá vysoká cena ropy.

Ministr pro ropu a minerální suroviny Ali Ibrahim Al-Naimi ze Saudské Arábie sdělil v úterý na konferenci v Houstonu (USA), že k omezování produkce ropy v Saudské Arábii nedojde. CNBC dále informovala, že Naimi doufá v setkání ostatních producentů ropy, které se má konat v březnu ohledně možného zmrazení množství těžené ropy.

Zmrazení produkce ropy

Minulý týden Saudská Arábie, Rusko, Katar a Venezuela navrhli zmrazení produkce ropy na lednovou úroveň. Ruský ministr pro energetiku Alexander Novak prohlásil, že by se měla dohoda dostat do výsledné podoby do konce února ze předpokladu, že ji akceptují i ostatní producenti.

„Zmrazení produkce je začátek procesu. To znamená, že pokud se všichni hlavní hráči v oblasti produkce ropy zavážou nenavyšovat svoji bilanci, potom se velké zásoby, kterými nyní disponujeme, pravděpodobně s časem sníží. Bude to nějakou dobu trvat. Neznamená to ale omezování naší produkce.“

Ministr Saudské Arábie Ali Ibrahim Al-Naimi

V úterý se jednalo o první vystoupení ministra na americké půdě od doby, kdy OPEC v čele se Saudskou Arábií oznámil svoji taktiku vysoké produkce ropy. Prohlášení bylo zejména velkým zklamáním pro americké společnosti zabývající se frakováním, které nejvíce doplácí na nízkou cenu ropy.

Ministr Naimi dále oznámil, že Saudská Arábie nedělá nic jiného než kterýkoliv jiný těžař v místnosti (na konferenci v Houstunu). Produkce ropy by měla být dle jeho názoru ovlivněna zejména trhem, což znamená, že například frakovací společnosti se musí stát více efektivními, půjčit si peníze nebo jednoduše opustit trh. Dle Naimiho budou muset neefektivní a neekonomičtí producenti trh opustit, to označil za fakt.

Nízké ceny nejsou samozřejmě ničím pozitivním pro samotné státy OPEC. Přímo Saudská Arábie musela udělat mnoho ekonomických omezení, které budou mít dopad na stabilitu a prosperitu státu. Pro možnou dohodu ohledně zmrazení produkce a tím možné zlepšení situace pro všechny producenty na světě je kritický Írán, od kterého se žádné omezování produkce nečeká, spíš naopak.

Nadměrné zásoby

Naimi označil dlouhodobé předešlé ceny ropy, okolo 100 dolarů za barel, jako důvod pro dnešní nadměrné zásoby. S takto vysokou cenou bylo mnoho nalezišť ekonomicky výhodných bez ohledu na komplikovanost těžby či exotičnost prostředí. Jako příklad uvedl dehtové písky v Kanadě, zvláště hluboké podmořské vrty v Brazílii či frakovací boom v USA.

Zdroj úvodní fotografie: www.investors.com

Štítky:ropa
USA
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se