Domů
Ropa
MMF: Nízké ceny fosilních paliv brzdí rozvoj nových technologií

MMF: Nízké ceny fosilních paliv brzdí rozvoj nových technologií

Ropa
Bez komentáře
7. prosinec 2015, 10:53
Dian Hrozek

Podle názoru Mezinárodního měnového fondu se dlouhé období nízkých cen ropy, plynu a uhlí podepíše na ochotě investovat do čistých energetických zdrojů. Toto varování zaznělo před setkáním zástupců těžebního kartelu OPEC, na konci listopadu. Ceny ropy se přitom mírně zotavily po vydání prohlášení, že Saudská Arábie plánuje snížit denní produkci ropy o 1 mil. barelů, což v důsledku vyústilo v 2% růst ceny ropy.

Nízké ceny jako hrozba pro nové technologie

Prohlášení MMF o ohrožení investic do čistých technologií zaznělo z úst vedoucího ekonoma Maurice Obstfelda. Podle něj je zapotřebí nastavit celosvětově cenu uhlíku na úroveň, která by odrážela skutečné náklady na spalování fosilních paliv a poskytla zároveň dostatek prostředků na investice do čistých technologií.

Zástupci MFF na Pařížské klimatické konferenci (COP 21) zároveň ve snaze podpořit nezbytné změny, prohlásili, že pokud bude období nízkých cen fosilních paliv trvat dlouho, motivace k zavádění alternativních zdrojů bude nízká.

„Ceny fosilních paliv zůstanou pravděpodobně dlouho nízké. I přes nedávný pokrok v oblasti nových obnovitelných zdrojů a čistých paliv by ale dlouhodobě nízké ceny fosilních paliv mohly odradit od dalších inovací a investic do technologií ekologických zdrojů. V důsledku by tak byly vyšší emise skleníkových plynů.“
prohlásili zástupci MMF Maurice Obstfeld a Rabah Arezki, na probíhající klimatické konferenci v Paříži

Levná fosilní paliva

Jen za posledních 18 měsíců přitom ceny ropy klesly o 60 %. Ceny plynu za stejné období padly na polovinu a stejně tak i ceny uhlí postupně klesají. Podle ekonomů měnového fondu ale mají ceny ropy „seberegulující“ vlastnost. S poklesem cen ropy klesá i množství investic a nově otevíraných vrtů, což v důsledku vede ke snížení nabídky ropy a vyrovnání s tržní poptávkou.

Ceny vybraných fosilních paliv. Zdroj: MFF
Ceny vybraných fosilních paliv. Zdroj: MFF

Existuje přitom řada důvodů se domnívat, že i nadále ceny fosilních paliv výrazně neporostou. Kromě nových nalezišť a získávání ropy způsobem hydraulického frakování jde i o neochotu kartelu OPEC snížit produkci, což na trhu vytváří přebytek nad přirozenou poptávkou. K těmto faktorům se přidává i plánované zvyšování exportu surovin z Íránu a zmírnění světové poptávky po ropě.

Zdroj úvodní fotografie: MMF

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516