Domů
Ropa
MOL: Zásobování palivy v Maďarsku je v kritickém stavu, je třeba zvýšit dovoz
Maďarský parlament
Zdroj: Jakub Hałun / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

MOL: Zásobování palivy v Maďarsku je v kritickém stavu, je třeba zvýšit dovoz

Ropa
6 komentářů
6. prosinec 2022, 18:09
ČTK

Situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická a jediným řešením je vytvořit podmínky pro zvýšení dovozu. Uvedla to dnes podle agentury Reuters maďarská ropná a plynárenská společnost MOL. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu. Situaci podle firmy MOL v poslední době komplikují snahy lidí vytvářet si zásoby pohonných hmot. Agentura APA dnes s odvoláním na zprávy médií napsala, že zhruba čtvrtina čerpacích stanic v Maďarsku musela kvůli nedostatku paliv dočasně zavřít.

„MOL je nadále odhodlán zabezpečovat dodávky ze svých vlastních produktů, plné zásobování trhu však nelze zajistit bez zvýšení dovozu,“ uvedla firma.

Člen představenstva podniku György Bacsa později dodal, že MOL se snaží zvýšit dovoz ze své rafinerie na Slovensku, ale „dosáhl limitů svých logistických kapacit“. „Pohonné hmoty na zhruba 70 našich čerpacích stanicích, coý je čtvrtina sítě, jsou zcela vyčerpány,“ prohlásil rovněž.

V pondělí společnost MOL oznámila, že se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř všech svých čerpacích stanicích v Maďarsku. „Začaly panické nákupy a mnozí si dělají zásoby, což vedlo k částečnému nedostatku v téměř celé naší síti čerpacích stanic,“ uvedla firma. Podle maďarských médií řada lidí vyrazila natankovat do sousedních zemí včetně Slovenska.

Firma MOL v pondělí rovněž uvedla, že její odborníci nepřetržitě pracují na údržbě její hlavní maďarské rafinerie, aby umožnili obnovení plného provozu. V současnosti rafinerie využívá pouze 50 až 55 procent svých kapacit. Dnes společnost oznámila, že plného výkonu by rafinerie měla dosáhnout během několika týdnů.

Maďarská vláda před rokem zavedla pro benzin i naftu cenový strop 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr. Tento limit nyní platí pro automobily v osobním vlastnictví, zemědělská vozidla a vozy taxislužby. Generální tajemník maďarské asociace pro minerální oleje Ottó Grád podle agentury APA uvedl, že nedostatek pohonných hmot bude pokračovat, dokud cenové omezení neskončí.

Cenový strop by měl vypršet na konci prosince. Maďarská vláda nicméně uvedla, že zváží jeho prodloužení na základě informací od společnosti MOL o tom, zda je firma schopna zajistit dodávky, píše Reuters.

pmh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jimi
6. prosinec 2022, 19:42

Takhle dopada sazka na Putina. Madari by se meli vzbourit a svrhnout Orbana. Nove, opravdu demokraticke, volby.

Ivan Švančara
7. prosinec 2022, 09:13

opakova volby do tej doby, az dopadnu podla nasich predstav. Reakcionarov nestrpime.

Michal K.
7. prosinec 2022, 09:19

je zaujmave co dokazu ludia pospajat a nakombinovat.

co ma napr. spolocne cenovy strop a oprava rafinerie s prezidentom RF ?

A demokraticke volby podla vas su take, kde Madari vyberu taku vladu, ktora vyhovuje vam a nie Madarom.

Viac ako 30 rokov od revolucie a ludia stale nevedia, co je demokracia

hellokitty
7. prosinec 2022, 17:05

Orban ma spolocne s prezidentom RF to, ze mu neustale okato lezie do zadku, podobnu situaciu komentoval kedysi Slota, ze Dzurinda tak trcal zo zadku EU, ze mu nebolo vidno ani topanky, no a vidime ako to dopadlo, Madari chodia tankovat na Slovensko, lebo to tam Orban dogazdoval

mohol si pritom zobrat priklad z Pakistanu, kde vlada spravila to iste, zacala pohonne hmoty dotovat a nehorazne sa zadlzila

Michal K.
8. prosinec 2022, 20:39

moja otazka znela inak. skuste este raz

Karel Salaj
7. prosinec 2022, 09:30

Maďaři jsou koumáci, nasadí si své nákupní ceny a pak se diví, že za ty jim nikdo nechce nic prodat....Podobně dopadáme i my...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se