Nízké ceny ropy mění domácí energetickou politiku světových exportérů
Největší světoví vývozci ropy chtějí snížit domácí spotřebu fosilních paliv. Důvodem nejsou klimatické změny, ale upřednostnění exportu, což povede k velkým změnám v domácích energetických politikách. Náhradou však nebudou vždy pouze OZE.
Britský deník The Guardian informoval o plánu hlavních exportérů ropy změnit svou domácí energetickou politiku. K investicím do obnovitelných zdrojů, jakými jsou například solární a větrné elektrárny, je donutil pokles ceny ropy pod 30 dolarů za barel, uvádějí představitelé vlád nejvýznamnějších exportních zemí světa. Vyjádření přišlo pouhý měsíc po klíčové klimatické konferenci v Paříži. Saudská Arábie, Rusko, Írán, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a další exportéři chystají převrat v domácí energetické politice a hledají alternativní zdroje elektřiny za ropu a zemní plyn.
Vysoká poptávka
Hlavním důvodem ke změně v případě těchto zemí ovšem není omezení emisí skleníkových plynů, nýbrž zvyšující se domácí poptávka po elektrické energii. Ropní magnáti by mnohem raději fosilní paliva vyváželi, než je spalovali na domácí půdě.
„Vydáváme okolo 8 až 10 miliard dolarů na palivo do elektráren, takže chceme část nahradit obnovitelnými zdroji. Tím také zlepšíme naši energetickou účinnost.“
Saad salem Al Jandel, výzkumný pracovník ve vědeckém institutu v Kuvajtu
Od začátku období poklesu ceny ropy začaly exportní státy omezovat dotace do elektroenergetiky či vodárenství a začaly motivovat domácnosti k instalaci solárních panelů, aby se tak snížila poptávka. Na meetingu v Abú Dhabí uvedli vládní představitelé účastnících se zemí, že současné ceny ropy pod 30 dolarů za barel jen podpořily pobídku k ústupu od využívání fosilních paliv jakožto paliva pro elektrárny.
Energetické cíle
Kuvajt si dal za cíl pokrýt 15 % výroby elektrické energie větrnými a solárními zdroji do roku 2030. Katar plánuje vyrábět 20 % elektřiny z OZE a snížit spotřebu vody o třetinu, uvádí zpráva Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA). Egypt má za cíl 30% podíl OZE do roku 2030.
Blízký východ ovšem není jediným, kdo podniká kroky k přechodu na OZE. Rusko, druhý největší vývozce ropy, zvyšuje svůj podíl výroby elektřiny z OZE, a to především v odlehlých regionech.
Záměry exportních zemí neznamenají nutně úspěch pro OZE. Například Spojené arabské emiráty plánují do roku 2021 vyrábět 24 % své elektřiny z jiných než fosilních paliv, nicméně se má převážně jednat o energii z jaderných zdrojů.
Dlouhodobý trend
Od roku 2000 roste poptávka po energiích na Středním východě o 5 % ročně, což je více než v Číně či Indii. Saudská Arábie, největší světový vývozce ropy, je nyní jejím sedmým největším spotřebitelem na světě, uvádí report IRENA. Současné okolnosti také například dohnaly Spojené arabské emiráty k rozhodnutí, že domácnosti budou platit za vodu a elektřinu. Mentalita obyvatel se bude muset podle tamních vládních autorit razantně změnit.
Zdroj úvodní fotografie: Richard Masoner
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se