Dle nového dubajského energetického plánu (Dubai Clean Energy Strategy 2050) by měl v budoucnosti rapidně vzrůst podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu tohoto města. Již do roku 2030 budou muset být na všech střechách v Dubaji instalovány fotovoltaické panely.

Nejlidnatější město Spojených arabských emirátů si dalo za cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů pokrývajících jeho energetické potřeby na 7 % do roku 2020, 25 % do roku 2030 a 75 % do začátku roku 2050. Emír Dubaje Muhammad bin Rašíd al-Maktúm také oznámil plán rozšířit stávající Dubajský solární park o výkonu 13 MW (dalších 200 MW je momentálně ve výstavbě) na 5000 MW do roku 2030.

„Tato strategie, kterou dnes zahajujeme, přemění energetický sektor v následujících třech dekádách. Naším cílem je, abychom se do roku 2050 stali městem s nejmenší uhlíkovou stopou na světě, popisuje své plány šejk Muhammed.

Zdá se být nelogické, proč Spojené arabské emiráty, země s desetinou světových zásob ropy, investuje do obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že splňuje dvě základní podmínky pro instalaci fotovoltaiky. Dostatek nevyužité plochy a příhodné sluneční podmínky.

V uvedeném plánu se nehovoří o tom, jak bude město zásobováno elektřinou v noci či v době se sníženou výrobou. V úvahu přicházejí akumulátory, či využití současných plynových elektráren.

zdroj úvodní fotografie: Michael Theis

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *