Norská centrální banka ve svém včerejším dopise adresovaném norskému ministerstvu financí doporučuje odstranění podílů v ropných a plynárenských společnostech z norského Vládního penzijního fondu (tzv. ropný fond). Podle názoru banky to způsobí, že vládní bohatství bude méně ohroženo trvalým poklesem cen ropy a plynu. Banka to uvedla ve své tiskové zprávě.

Norská centrální banka spravující norský ropný fond, který má v současnosti hodnotu 8,3 bilionů norských korun (21,8 bilionu českých korun), věří, že vyloučení investic do podílů společností obchodujících s ropou a plynem by znamenalo menší riziko vůči trvalému poklesu cen ropy a zemního plynu.

Centrální banka uvedla, že norský energetický sektor a podíl vlády ve státní ropné společnosti Statoil byl hnací silou tohoto návrhu, který bude pozorně sledován vzhledem k vlivu fondu na globálních akciových trzích.

„Tato rada je založena výhradně na finančních argumentech a analýzách celkového vystavení vlády vlivu cen ropy a zemního plynu a neodráží žádný konkrétní pohled na budoucí pohyby cen ropy a plynu ani ziskovost nebo udržitelnost ropného a plynárenského sektoru,“ řekl zástupce guvernéra Egil Matsen.

Příliš velké riziko

Analýza banky hodnotící vliv cen ropy na vládní bohatství je založena na příjmech vlády z ropy a zemního plynu, přímém vlastnictví ropné společnosti Statoil a vlastnictví Vládního penzijního fondu. Investice ve vládním fondu a podíl ve společnosti Statoil vedou k celkově dvojnásobné expozici vlády vůči akciím ropných a plynárenských společností ve srovnání s širokým tržním indexem. Tato expozice se několikanásobně zvyšuje v případě zohlednění budoucích příjmů ropy a zemního plynu ze strany vlády.

Analýzy ukazují, že akcie ropných a plynárenských společností jsou výrazně více vystaveny vývoji cen ropy než ostatní odvětví. V obdobích stabilních cen ropy výnosy z akcií ropných a plynárenských společností odpovídaly pohybům širokého tržního indexu. V období výrazných dlouhotrvajících změn cen ropy však byl pozorován značný rozdíl.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *