Domů
Ropa
Norsko si bude nárokovat ropu v severní části Barentsova moře, kde ji nyní hledá Rusko
Image 2. Rig in Norway, Bredford Dolphin

©2008 Simon Townsley
Zdroj: Bredford Dolphin

Norsko si bude nárokovat ropu v severní části Barentsova moře, kde ji nyní hledá Rusko

Ropa
1 komentář
17. leden 2019, 12:14
Zuzana Vrbová

V případě úspěšného průzkumu oblastí v severních částech Barentsova moře ze strany Ruska, je Norsko připraveno nárokovat svůj podíl na ropě z tohoto území. Minulý týden to oznámil šéf Norského ředitelství pro těžbu ropy.

Společná norsko-ruská historie těžby ropy je poznamenaná čtyřicetiletým sporem o určení námořní hranice v Barentsově moři, které se rozkládá na sever od Norska až k souostroví Špicberky a Zemi Františka Josefa. Na určení této hranice se země dohodly v roce 2010.

Dlouholetý spor o námořní hranici mezi Ruskem a Norskem skončil dohodou v roce 2010. Mapa zobrazuje původní nároky obou zemí a konečný kompromis, stejně jako již aktivní oblasti těžby. Zdroj: BBC

Rusko nyní umožnilo ropný průzkum podél této hranice, kde země udělila práva průzkumu společnosti Rosneft a italské Eni. Norsko naproti tomu v současnosti umožňuje průzkum pouze v jižní části Barentsova moře. Avšak pokud Rusko opravdu v oblastech v severní části moře zdroje objeví, Norsko bude dle šéfa ředitelství pro těžbu ropy (Oljedirektoratet) Bente Nylanda připraveno svůj podíl na zásobách nárokovat

Ředitelství pro těžbu ropy tak v návaznosti na ruskou činnost provede v tomto roce 3D seizmické průzkumy geologických struktur blízko rusko-norské hranice v Arktidě.  Norové předpokládají, že zde existuje přeshraniční struktura – pokud tedy bude těžit Rusko, je velká pravděpodobnost, že se ropa vyskytuje i na norské části. Pokud by ropa byla v ruské části skutečně objevena, území by pak bylo zkoumáno důkladněji.

Jak Nyland upozorňuje, zahájení samotného průzkumu by poté bylo otázkou politickou. Úkolem ředitelství by bylo pouze vyhodnotit potenciální zdroje a jejich bohatství v oblasti. Započetí průzkumu by nejspíš bylo politicky velmi exponované, a to vzhledem k norským závazkům v oblasti klimatu a opozice ekologických organizací i některých politických stran. Severní část Barentsova moře by přitom nejspíš měla být zdroje bohatší než ta jižní. Průzkum v ní totiž prozatím nepřinesl velmi zdařilé výsledky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Mirin
18. leden 2019, 13:59

Aby to nedopadlo jak v seriálu Okupace od Nesbo..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se