Domů
Ropa
Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v Barentsově moři
Norská vlajka
Zdroj: Kjell Jøran Hansen / Creative Commons / CC BY 2.0

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v Barentsově moři

Ropa
3 komentáře
25. duben 2017, 16:05
ČTK

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. Dnes to oznámil norský ropný regulátor NPD.

Nový odhad hovoří o tom, že na dně Barentsova moře se ještě nachází 2,8 miliardy kubíků ropy, což odpovídá 17,6 miliardy barelů. Dřívější odhad udával pouze 1,4 miliardy kubíků ropy.

„Tento údaj je přirozeně trochu nejistý. Mohlo by se ukázat, že je příliš nízký nebo naopak příliš vysoký,“ uvedl v prohlášení ředitel NPD Bente Nyland.

Jednotlivé oblasti chladných a opuštěných vod Barentsova moře se prozkoumávají již déle než 30 let. Těžit se ale začalo pouze na ropném poli Goliat a nalezišti zemního plynu Snoehvit.

Norsko podepsalo s Ruskem v roce 2010 dohodu, která ukončila spor o mořskou hranici táhnoucí se desítky let. Smlouva rozšiřuje území, které se může za účelem těžby prozkoumat, a stanoví, že s vrty v původně sporné zóně se může začít v roce 2017, píše agentura Reuters.

Asi 60 procent neobjevených zdrojů v norské oblasti Barentsova moře by mělo být v tekuté formě. Zbytek tvoří zemní plyn, uvádí NPD.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
25. duben 2017, 19:05

Dobrá zpráva, evropských zásob plynu bude dost.

C
25. duben 2017, 22:23

Otázka jestli se nejedná o přeceňování v reakci na vývoj ceny, což není nic moc dobrého. Takové věci stojí za změnami světových zásob víc, spolu se změnami technologie, než že by se skutečně něco nového našlo.

Martin Hájek
27. duben 2017, 17:55

Zásob ano, ale to nic nevypovídá o tom, za jakých ekonomických podmínek je případně možné je těžit a dopravit ke spotřebiteli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516