Domů
Ropa
Novak: Rusko je blízko cíle snížení těžby ropy na 9,5 mil. barelů denně

Novak: Rusko je blízko cíle snížení těžby ropy na 9,5 mil. barelů denně

Ropa
Bez komentáře
25. březen 2023, 09:38
ČTK

Rusko je velmi blízko k dosažení cíle plánovaného snížení těžby ropy o 500.000 barelů denně na zhruba 9,5 milionu barelů denně. Uvedl to v prohlášení vicepremiér Alexandr Novak. Snížení odpovídá pěti procentům předchozí produkce ropy v zemi. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií.

Novak v prohlášení upozornil, že se objevilo mnoho chybných interpretací skutečného plánu snížení těžby, který byl oznámen v únoru. „Těžba bude snížena o 500.000 barelů denně z aktuální úrovně těžby kolem deseti milionů barelů denně. Rusko je nyní blízko cílové úrovně snížení a dosáhne ji v příštích dnech,“ uvádí se v prohlášení.

V únoru státní média uvedla, že snížení bude vycházet z lednové úrovně produkce, která činila 9,8 až 9,9 milionu barelů denně. Tím by se ruská těžba dostala pod 9,4 miliony barelů denně.

Novak tento týden také oznámil, že současné snížení těžby bude platit do konce června 2023. V celém loňském roce se těžba ropy v Rusku zvýšila o dvě procenta na 535 milionů tun (zhruba 10,7 milionu barelů denně). Důvodem byl nárůst prodeje do asijských zemí, hlavně do Indie a Číny.

Vývoz ropy je hlavním zdrojem příjmů pro Rusko. Ohrožují ho však sankce západních zemí vůči Moskvě kvůli invazi na Ukrajinu. Rusku se zatím daří pohybovat ve spleti omezení, oznámené snížení těžby ale naznačuje, že omezení cen ruských ropných produktů by mohlo mít určitý dopad na zemi. Cena ruské uralské ropy se také již několik měsíců obchoduje s výraznou slevu proti ropě Brent, uvedla agentura Reuters.

Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Od 5. února platí i cenové stropy na ruské ropné produkty.

Štítky:ropa
Rusko

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se