
OPEC+ navýší těžbu ropy i v září, ukončí tak dobrovolné limity z roku 2023
Poté, co v sobotu státy OPEC+ schválily navýšení těžby ropy o 550 000 barelů denně (bpd) od srpna, dojde dle zdrojů agentury Reuters brzy ke schválení stejného objemu navýšení také pro září tohoto roku. Organizace, těžící zhruba polovinu světové ropy, by tak měla dokončit dobrovolná omezení produkce, ke kterým přistupovala v minulých letech.
Aby OPEC+ podpořil ceny po propadu v důsledku covidové pandemie, osm států (Saúdská Arábie, Rusko, Irák, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Kazachstán, Alžírsko a Omán) v dubnu 2023 dobrovolně omezilo těžbu o 1,65 mil. bpd. Tento limit byl v listopadu téhož roku zvýšen na 2,17 milionu barelů denně.
Nynější rozhodnutí rychlejšího odstranění kvót prohlubuje strategický posun od kontroly cenové hladiny směrem k udržení podílu na trhu. K tomu došlo v letošním roce, kdy mimo jiné americký prezident Donald Trump po skupině požadoval uvolnění restrikcí těžby za účelem udržení nízkých cen.
Na jeho přání došlo již v dubnu, kdy organizace vedená Saúdskou Arábií uvolnila prvních 138 000 bpd produkce. V následujících třech měsících poté vpustila na trh pokaždé dodatečných 411 000 bpd. Pro srpen a září se nyní tempo uvolňování restrikcí dále zrychlí až na 550 000 barelů denně, čímž bude proces uvolňování restrikcí dokončen.
Kromě odstranění limitů z minulých let v celkové výši 2,17 milionu bpd dojde také ke zvýšení produkce o dalších 300 tisíc barelů denně ze Spojených arabských emirátů. Těm skupina již loni schválila zvýšení těžebních kvót. Celkový nárůst produkce od dubna tak dosáhne 2,47 milionu barelů denně, což je zhruba 2,5 % celosvětové poptávky.
Podíl na trhu vs. cenová stabilita
Saúdská Arábie potřebuje podle Mezinárodního měnového fondu cenu okolo 81 USD za barel pro vyrovnaný rozpočet, ale zároveň brání růstu tržního podílu USA. To vede k trvalému napětí mezi cenovou stabilitou a konkurencí o zákazníka. Rozhodnutí zaměřit se na podíl na globálním trhu reflektuje také plánované rozšiřování těžby amerických ropných společností.
Nárůst těžby v tomto objemu může mírně snížit tlak na ceny, jež se v poslední době drží kolem 65–80 USD za barel. Zásoby ropy v zemích OECD se po předchozích omezeních stabilizují těsně nad pětiletým průměrem, trh může přejít z backwardation do rovnovážnější fáze a cenová volatilita se pravděpodobně o něco zvýší. Díky postupnému uvolňování kvót zůstává OPEC+ flexibilní – pokud by se poptávka neočekávaně propadla, aliance může zpomalit nebo zastavit navrácení produkce a omezit tak přebytek.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se