Domů
Ropa
OPEC: Poptávka po ropě se letos v Číně díky uvolňování covidových opatření zvýší
Zdroj: OPEC
Zdroj: OPEC

OPEC: Poptávka po ropě se letos v Číně díky uvolňování covidových opatření zvýší

Ropa
Bez komentáře
17. leden 2023, 16:56
ČTK

Poptávka po ropě v Číně se v letošním roce díky uvolňování opatření proti šíření koronaviru zvýší. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Signalizovala rovněž optimismus ohledně letošního vývoje světové ekonomiky.

Kartel OPEC dnes zopakoval svou prognózu z minulého měsíce, podle které se v letošním roce globální poptávka po ropě zvýší o 2,22 milionu barelů denně, což je o 2,2 procenta. Čína, která je největším dovozcem ropy na světě, by podle kartelu měla být motorem růstu globální poptávky.

„Poptávka po ropě v Číně je na cestě k oživení v důsledku nynějšího uvolňování opatření spojených s politikou nulové tolerance vůči covidu-19,“ uvedl OPEC.

Ilustrační foto

Poptávku pro ropě v Číně podle kartelu podpoří i plány na zvyšování rozpočtových výdajů.

OPEC předpokládá, že poptávka po ropě v Číně se v letošním roce zvýší o 510.000 barelů denně. Loni vykázala spotřeba ropy v Číně první pokles za mnoho let, protože poptávku podkopaly koronavirové restrikce, uvedla agentura Reuters.

OPEC dnes také upozornil, že hospodářský růst ve Spojených státech a v eurozóně v loňském roce překonal očekávání. „Globální dynamika se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zdá být silnější, než se předpokládalo, což by mohlo vytvořit solidní základy pro letošní rok,“ dodal kartel producentů ropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se