Domů
Ropa
OPEC předpovídá recesi a snižuje výhled letošní poptávky po ropě na 93 mil. bpd
Zdroj: Dentons

OPEC předpovídá recesi a snižuje výhled letošní poptávky po ropě na 93 mil. bpd

Ropa
2 komentáře
18. duben 2020, 15:11
Daniel Grecman

Kartel OPEC vydal svůj očekávaný dubnový report, podle kterého se ceny ropy se v březnu 2020 zhroutily a zaznamenaly největší měsíční pokles od celosvětové finanční krize v roce 2008. Celosvětový šok v poptávce vyvolaný pandemií COVID-19, který navíc přišel v období, kdy na ropném trhu již byl znatelný přebytek ropy, způsobil masivní výprodeje.

Zhroucení cen ropy

Hodnota referenčního koše OPEC meziměsíčně klesla o 21,61 $/bbl na 33,92 $/bbl. Jedná se o nejnižší měsíční hodnotu od září 2003. Hodnota ICE Brent meziměsíčně poklesla o 21,75 $/bbl na průměrnou březnovou hodnotu 33,73 $/bbl, hodnota NYMEX WTI klesla o 20,09 $/bbl na průměrnou březnovou hodnotu $30,45 $/b.

ICE Brent, NYMEX WTI, DME Oman – všechny tyto ropné benchmarky se v březnu posunuly do pozice super contango (vzdálenější měsíce/kontrakty jsou dražší než ty bližší).

Poptávka po ropě a ekonomické prognózy

Report OPECu předpovídá, že světová ekonomika bude v roce 2020, po globálním ekonomickém růstu o 2,9 % v roce 2019, čelit recesi a poklesne o 1,5 %. V eurozóně se predikuje pokles o 6 %, ve srovnání s růstem 1,2 % v roce 2019.

Prognóza poptávky po ropě pro rok 2020 byla revidována a snížena o 6,9 milionů bpd na 92,82 milionů bpd. Snížení poptávky během druhého kvartálu letošního roku je odhadováno na 12 milionů bpd, přičemž nejhorší má být situace v dubnu – predikovaný pokles v poptávce o cca 20 milionů bpd. Vzhledem k aktuálnímu dění a vysoké míře nejistoty je pravděpodobné, že dojde k dalším úpravám prognóz, zvláště pak ve druhém čtvrtletí.

Poptávka po ropě produkované kartelem OPEC v roce 2019 činila 29,9 milionů bpd. Pro rok 2020 se očekává, vzhledem k návaznosti na nedávno uzavřenou dohodu, 24,5 milionů bpd. Přesto je i tato hodnota předmětem nejistoty.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Dušan
19. duben 2020, 08:56

Už sa nechce veriť, že v minulosti sa odhadovali katastrofické scenáre "kedy dôjde ropa".

Vždy som tvrdil, že trh si nájde cestu a že vysoké ceny ropy budú stimulovať jednak substitúciu, z efektívňovanie spotreby a hľadať nové technológie na ťažbu a že "cena ropy môže i klesnúť" ... i keď tomu, že tak padne cena ropy v budúcnosti by som neveril ani ja.

Isté je len jedno. Spoločnosti spoliehajúce sa na svoje prírodné bohatstvo sa musia "zobudiť" a nahradiť závislosť modernou ekonomikou.

St
19. duben 2020, 10:30

Tak jak ekonomika roste a klesá, tak i rostou a klesají ceny ropy. Doufám, že si ještě nějakou dobu užijeme nízké ceny na benzinkách. Na druhou stranu je lepší drahé palivo a konjunktura než nízké ceny a recese.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se