Domů
Ropa
OPEC předpovídá recesi a snižuje výhled letošní poptávky po ropě na 93 mil. bpd
Zdroj: Dentons

OPEC předpovídá recesi a snižuje výhled letošní poptávky po ropě na 93 mil. bpd

Kartel OPEC vydal svůj očekávaný dubnový report, podle kterého se ceny ropy se v březnu 2020 zhroutily a zaznamenaly největší měsíční pokles od celosvětové finanční krize v roce 2008. Celosvětový šok v poptávce vyvolaný pandemií COVID-19, který navíc přišel v období, kdy na ropném trhu již byl znatelný přebytek ropy, způsobil masivní výprodeje.

Zhroucení cen ropy

Hodnota referenčního koše OPEC meziměsíčně klesla o 21,61 $/bbl na 33,92 $/bbl. Jedná se o nejnižší měsíční hodnotu od září 2003. Hodnota ICE Brent meziměsíčně poklesla o 21,75 $/bbl na průměrnou březnovou hodnotu 33,73 $/bbl, hodnota NYMEX WTI klesla o 20,09 $/bbl na průměrnou březnovou hodnotu $30,45 $/b.

ICE Brent, NYMEX WTI, DME Oman – všechny tyto ropné benchmarky se v březnu posunuly do pozice super contango (vzdálenější měsíce/kontrakty jsou dražší než ty bližší).

Poptávka po ropě a ekonomické prognózy

Report OPECu předpovídá, že světová ekonomika bude v roce 2020, po globálním ekonomickém růstu o 2,9 % v roce 2019, čelit recesi a poklesne o 1,5 %. V eurozóně se predikuje pokles o 6 %, ve srovnání s růstem 1,2 % v roce 2019.

Prognóza poptávky po ropě pro rok 2020 byla revidována a snížena o 6,9 milionů bpd na 92,82 milionů bpd. Snížení poptávky během druhého kvartálu letošního roku je odhadováno na 12 milionů bpd, přičemž nejhorší má být situace v dubnu – predikovaný pokles v poptávce o cca 20 milionů bpd. Vzhledem k aktuálnímu dění a vysoké míře nejistoty je pravděpodobné, že dojde k dalším úpravám prognóz, zvláště pak ve druhém čtvrtletí.

Poptávka po ropě produkované kartelem OPEC v roce 2019 činila 29,9 milionů bpd. Pro rok 2020 se očekává, vzhledem k návaznosti na nedávno uzavřenou dohodu, 24,5 milionů bpd. Přesto je i tato hodnota předmětem nejistoty.

Komentáře

(2)

Dušan

19. duben 2020, 08:56

Už sa nechce veriť, že v minulosti sa odhadovali katastrofické scenáre "kedy dôjde ropa".

Vždy som tvrdil, že trh si nájde cestu a že vysoké ceny ropy budú stimulovať jednak substitúciu, z efektívňovanie spotreby a hľadať nové technológie na ťažbu a že "cena ropy môže i klesnúť" ... i keď tomu, že tak padne cena ropy v budúcnosti by som neveril ani ja.

Isté je len jedno. Spoločnosti spoliehajúce sa na svoje prírodné bohatstvo sa musia "zobudiť" a nahradiť závislosť modernou ekonomikou.

St

19. duben 2020, 10:30

Tak jak ekonomika roste a klesá, tak i rostou a klesají ceny ropy. Doufám, že si ještě nějakou dobu užijeme nízké ceny na benzinkách. Na druhou stranu je lepší drahé palivo a konjunktura než nízké ceny a recese.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.