Domů
Ropa
OPEC snižuje svou produkci, s předstihem splnil kvóty stanovené pro první kvartál 2020
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

OPEC snižuje svou produkci, s předstihem splnil kvóty stanovené pro první kvartál 2020

Podle dat společnosti S&P Global Platts dosáhl kartel OPEC již v prosinci produkčních kvót, které si stanovil na první kvartál roku 2020 pro oživení cen ropy. Nové kvóty proto dále prohloubily ropné škrty stanovené v loňském roce o dalších 500 tis. barelů denně, celkem tak ropné škrty činí 1,7 mil. barelů denně (bpd).

OPEC během prosince dodával na trh 29,55 mil. bpd, přičemž Saúdská Arábie, největší producent kartelu, produkovala výrazně (9,82 mil. bpd) pod svým určeným stropem 10,31 mil. bpd. Nový strop, který vešel v platnost počátkem tohoto roku – 10,14 mil. bpd, tak s přehledem splnila již měsíc předem.

Saúdský ministr energetiky se zavázal, že bude udržovat produkci království na hranici okolo 9,74 mil. bpd počínaje od 1. 1. 2020 za podmínky, že také ostatní členské státy kartelu dodrží své kvóty. Doposud totiž saúdská produkce, která byla výrazně pod kvótami, maskovala, že ostatní členské země kvóty nedodržují.

Irák, který svou produkci konstantně snižoval, ji v prosinci snížil na devítiměsíční minimum (4,58 mil. bpd). Přesto se však pohyboval stále nad stanovenou kvótou 4,51 mil. bpd, která se počátkem nového roku dále snížila na 4,46 mil. bpd.

Nigérie, která stanovené kvóty také obvykle překračuje, se dostala v prosinci na 1,84 mil. bpd. Pro splnění nové kvóty bude muset snížit svou produkci o 90 tis. bpd.

Snížení produkce Spojených arabských emirátů (o 60 tis. bpd), Libye (o 30 tis. bpd) a Íránů (o 30 tis. bpd) pak takřka vykompenzovalo nárůst produkce v Angole (o 150 tis. bpd).

Celkem, dle dat společnosti S&P Global Platts, byly škrty kartelu za měsíc prosinec naplněny ze 158 %. Pokud by prosincová produkce byla porovnána s novými kvótami, tak by byly naplněny ze 108 %.

Počet členů kartelu OPEC se začátkem nového roku snížil. Z kartelu vystupuje Ekvádor, pro který bylo další snížení produkce z fiskálních důvodů nepřijatelné. Zdroje deníku Platts již ale informovaly o rozhovorech o možném návratu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516