Domů
Ropa
OPEC: Výpadek dodávek ruské ropy by mohlo být téměř nemožné nahradit
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

OPEC: Výpadek dodávek ruské ropy by mohlo být téměř nemožné nahradit

Ropa
2 komentáře
12. duben 2022, 10:23
ČTK

Sankce uvalované na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu by mohly vést k jednomu z největších výpadků dodávek ropy v historii, který by bylo téměř nemožné nahradit z jiných zdrojů. Představitelům Evropské unie to dnes podle agentury Reuters sdělila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Představitelé EU a kartelu OPEC jednali ve Vídni v době, kdy EU zvažuje uvalení embarga na ruskou ropu. „V důsledku současných i budoucích sankcí a dalších dobrovolných opatření bychom mohli přijít o více než sedm milionů barelů ruské ropy denně,“ uvedl generální tajemník kartelu Mohammad Barkindo podle kopie projevu, ke které získala přístup agentura Reuters. „Vzhledem k současnému výhledu pro poptávku by bylo téměř nemožné takovouto ztrátu nahradit,“ dodal.

Nejmenovaný představitel Evropské komise agentuře Reuters sdělil, že EU na dnešním jednání zopakovala výzvu ke zvyšování těžby ropy, které by pomohlo omezit růst cen suroviny, jež se minulý měsíc vyšplhaly až na 14letá maxima. EU podle tohoto představitele rovněž zdůraznila, že kartel OPEC má zodpovědnost za udržování rovnováhy na ropném trhu.

Ilustrační foto

EU se minulý týden dohodla na zákazu dovozu ruského uhlí a podle některých unijních představitelů by nyní mohla být na řadě také ruská ropa. Dovoz ruské ropy již zakázaly Spojené státy, Kanada a Austrálie, tedy země, které jsou na dodávkách energetických surovin z Ruska méně závislé než Evropa, upozornila agentura Reuters.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes uvedl, že všechny země EU omezují závislost na ruském plynu a ropě, na okamžitém ukončení jejich dovozu požadovaném Ukrajinou i některými unijními státy se však neshodují.

pmh mka

Štítky:ropa
Rusko
OPEC

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Miloslav Černý
12. duben 2022, 21:39

To co hledáme někde jinde, se dá nahradit tím co k dispozici máme doma a nedokážeme to spolehlivě využít. Nyní snad konečně většina národa pochopí, že je třeba nejprve využívat dostupné domácí rezervy, kde stojíme teprve na prahu jejich potenciálního využití, což za nějaké oběti a slevy z pohodlí stojí za to. Je jenom smutné konstatování, že k tomuto dilema jsme probuzeni až neočekávanou válkou. Je rozhodně naivní si myslet, že se něco podobného nemůže opakovat a to ještě v horší podobě, tak jako v minulosti, kdy se tomu taky při všech snahách zabránit nepodařilo.

Richard Vacek
13. duben 2022, 08:21

Tuším, že není moc rozumné dávat si bobříka drahé nebo žádné energie. Někoho by to třeba i bavilo (zvláště když se mu to správně podá - "vypni topení-zničíš Putina"), ale drahé energie znamenají nekonkurenceschopnost výroby a pokračující pád do bezvýznamnosti ekonomické a pak i vojenské.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se