Pád cen ropy ohrožuje ekonomickou stabilitu Venezuely, pomoci má Čína
Pád cen ropy velice otřásl Venezuelskou ekonomikou, která se ocitá v krizi. Pomoci by měla půjčka od Číny ve výši 5 miliard dolarů. Navzdory nízké ceně ropy Čína nepřestává investovat do ropného sektoru po celém světě.
Výnosy z ropy činí ve Venezuele 96 % devizových příjmů země. Propad cen ropy na 46 dolarů za barel, tedy poloviční hodnotu oproti minulému roku, zaznamená pád i pro venezuelskou ekonomiku. Venezuelský prezident Nicolas Maduro hledá pomoc, kde se dá. Na své návštěvě v Číně podepsal půjčku v hodnotě 5 miliard dolarů. Jedná se o další finance ze série dlouhodobého financování obchodu s ropou latinského státu. Ačkoliv asijský stát získal značný vliv na jihoamerickou zemi, bylo to pro venezuelskou ekonomiku nezbytně nutné.
Ropa ve Venezuele
Venezuela si převážně formou „půjčka za ropu“, kde se dluh splácí dodávkami ropy, od roku 2007 od Číny půjčila 50 miliard dolarů. Dohodu tenkrát podepsal prezident Hugo Chavez a pomohl tak čínským společnostem na místní trh.
Venezuela v současné době vyváží 2,78 milionů barelů denně, z toho čtvrtinu do Číny, a má největší prokázané zásoby ropy na světě. Ropa je hlavním motorem ekonomiky a díky nízkým cenám ropy se dle ekonomů z Caracasu, hlavního města Venezuely, očekává inflace přes 150 %. Spolu s půjčkou se oba prezidenti dohodli na další spolupráci, obsahující zlaté doly a nové technologie v oblasti hornictví a ropného sektoru.
Jižní Amerika pod vlivem Číny
Ještě do nedávna byla Evropa druhým největším obchodním partnerem Jižní Ameriky, tuto pozici nyní přebrala Čína a dle expertů nebude trvat dlouho a dostane se na místo první. Již v největším státě, Brazílii, je Čína obchodním partnerem číslo jedna, což v oblasti energetiky platí dvojnásob. Jak jsme informovali dříve, Čína investuje přes 50 miliard dolarů do brazilského energetického sektoru, převážně do oblasti těžby zemního plynu a ropy.
Ačkoliv je nyní cena ropy nízká, Čína investuje do nových a stávajících nalezišť fosilních paliv po celém světě a zvláště v Jižní Americe, která skýtá nejlepší příležitost. Kromě zajištění budoucích zásob profitují již nyní čínské společnosti, které stále více expandují na nové latinskoamerické trhy, z půjček a dotací.
Dle předpovědí se přímé investice Číny do Latinské Ameriky dostanou na hodnotu 250 miliard dolarů v průběhu příštích deseti let a mnoho z těchto financí půjde právě do energetiky.
Zdroj úvodního obrázku: chinadaily
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se