Domů
Ropa
PKN Orlen tvrdí, že po zákazu ruské ropy se postará o zásobování regionu
PKN Orlen - ilustrační foto. Zdroj: http://www.orlen.pl

PKN Orlen tvrdí, že po zákazu ruské ropy se postará o zásobování regionu

Ropa
8 komentářů
4. květen 2022, 21:02
ČTK

Polská firma PKN Orlen je v případě zákazu dovozu ruské ropy schopna zásobovat celou střední a východní Evropu, uvedla dnes agentura PAP s odvoláním na sdělení firmy. Orlenu patří české rafinerie. Úplný zákaz dovozu ruské ropy do konce roku navrhuje Evropská komise v šestém balíku sankcí, které mají přimět Rusko ukončit agresi proti Ukrajině.

PKN Orlen tvrdí, že je na takovou situaci připraven.

„V okamžiku zřeknutí se dodávek z východu udrží PKN Orlen stabilní zásobování ropou nejen Polska, ale celé střední a východní Evropy. Koncern je připraven na každý scénář a splní pokyny vyplývající z mezinárodních sankcí,“ sdělila firma.

Koncern připomněl, že od začátku ruské invaze nenakupuje ruskou ropu Ural na spotovém trhu (tedy na volném trhu za tržní cenu – pozn. ČTK) a mezitím objednal pro rafinerie v Polsku, Česku a Litvě již 30 tankerů s alternativními druhy ropy.

„Diverzifikace a stabilita dodávek ropy do všech rafinerií skupiny Orlen je prioritou už čtyři roky. Skupina mezitím navázala a posílila kontakty s producenty suroviny ve světě. Koncern dovezl a zpracoval 100 různých druhů ropy z oblastí mimo Rusko,“ zdůraznil Orlen a dodal, že podniknuté kroky reálně posílily energetickou bezpečnost nejen Polska, ale celého regionu.

Ještě v roce 2013 rafinerie v polském Plocku zpracovávala skoro ze 100 procent ropu z Ruska. V současnosti tento podíl klesl na méně než 50 procent a v celé skupině dokonce na 30 procent, tvrdí firma.

PKN Orlen uvádí, že v šesti rafineriích v Polsku, Česku a Litvě zpracovává 29,5 milionu tun ropy, dodal PAP.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Maly Jarda
5. květen 2022, 02:39

Takže teď ještě budeme závislí na vyšinutých Polácích .. mimochodem vlastní Češi vůbec něco v téhle zemi po 30 letech budování kapitalismu ?

Jan Veselý
5. květen 2022, 07:05

Vlastní, a pěkný kus toho vlastní i v Polsku a jinde. Chápu, že pro malého českého fangličkáře je volný pohyb kapitálu, zboží a služeb těžko stravitelný koncept.

Maly Jarda
5. květen 2022, 08:54

Můžete uvést kolik procent české ekonomiky vlastní Češi? Raději ne že .. moc pěkná čísla to nebudou

Plus já nejsem proti volnému pohybu kapitálu, zboží a služeb .. já neprosazuji čím dál radikálnější sankce posledních 8 let jako tzv.propagatoři volného obchodu z USA .

Jan Veselý
5. květen 2022, 10:11

Můžu, protože jenom nedržuju na internetu a nejsem líný si to dohledat. Zkus to taky někdy Jarouši. Češi vlastní ~60% tvorby přidané hodnoty + je tady státní sektor + sektor služeb. Pak je do toho třeba připočíst české investice a majetky v zahraničí, ze kterých se zisk vrací do ČR.

Česko je průtoková ekonomika, která díky svému zahraničnímu obchodu bohatne tempem přibližně 100 miliard Kč/rok. Jo, mohlo by to být lepší. To by tady ovšem nesměli 40 let vládnout komunisti. Takhle jsme zatím "jen" ekonomicky dohnali Španělsko a Itálii.

Ivica Bojič
5. květen 2022, 08:23

Poláci vyšinutí opravdu jsou, ale do rusa mají daleko. Za mě ok.

Richard Vacek
5. květen 2022, 08:25

A potřebuje PKN Orlen nějaké sankce? Vždyť i teď nakupuje dobrovolně ropu pro region střední Evropy jinde.

Milan Bačík
5. květen 2022, 09:56

Ještě otázka za jakou cenu. Ty marže co si účtují teď by normálně vedli k antimonopolnímu řízení.

JVr
5. květen 2022, 10:42

Souhlas, osobně se divím, že anti-monoplní úřady jak v Polsku, tak ČR nezasáhly. Máme naprosto zbytečně drahá paliva, jen aby si PKN Orlen mastil kapsu. Protože ten si teď a do konce roku nakupuje ropu od Rusů (Ural) na spotovém trhu a výraznou slevou, ale produkty z ní pak prodává jako by je vyráběl z té nejdražší ropy (BRENT, WTI).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se